ماه صفر المظفرو اربعین

ماه محرم الحرام

پنل بالا

مدرسه علمیه رضویه

درمحضر استاد

اخبارمدرسهعیدفطرووحدت کلمه اسلام

رای دهی:  / 7
ضعیفعالی 

«این عید سعید مبارک فطر را به همه مسلمین جهان و ... تبریک عرض مى‏ کنم. مبارک آن روزى است که تمام دولتهاى اسلامى با ملتها با هم باشند و همه با هم، هم صدا و همه با هم، هم مقصد و اسلام را در همه جا زنده کنند و همه ممالک اسلامى متحد شوند تا اینکه دست ابرقدرتها را از ممالک خودشان قطع کنند. »(صحیفه امام، ج‏13، ص: 93)

اسلام دین سیاست است، دینى است که در احکام او، در مواقف او، سیاست به وضوح دیده مى ‏شود. در هر روز اجتماعات در تمام مساجد کشورهاى اسلامى، از شهرستان ها گرفته است تا دهات و قُرا و قصبات، روزى چند مرتبه اجتماع براى جماعت، و براى اینکه مسلمین در هر بلدى، در هر قصبه ‏اى، از احوال خودشان مطلع بشوند؛ از حال مستضعفین اطلاع پیدا بکنند. و در هر هفته یک اجتماع بزرگ از همه، در یک محل. و نماز جمعه؛ که مشتمل [بر] دو خطبه است، که در آن خطبتین باید مسائل روز، احتیاجات کشور، احتیاجات منطقه و جهات سیاسى، جهات اجتماعى، جهات اقتصادى طرح بشود، و مردم مطلع بشوند بر این مسائل. و در هر سال دو عید، که در آن دو عید مجتمع بشوند و دو خطبه در آن عید در آن نماز هست.

در نماز عید دو خطبه هست؛ که آن دو خطبه هم باید بعد از حمد و بعد از صلوات بر پیغمبر اکرم و ائمه- علیهم السلام- جهات سیاسى، جهات اجتماعى، جهات اقتصادى، احتیاجاتى که کشور دارد، احتیاجاتى که منطقه دارد در آنها طرح بشود و خطبا مردم را آگاه کنند از مسائل. و از همه بالاتر، در هر سال یک مرتبه اجتماع در حج، که از همه بلاد اسلامى اشخاصى که مستطیع هستند واجب شده است بر آنها که مجتمع بشوند، و باید در آنجا مسائل اسلام، در آن مواقفى که در حج هست، در عرفات، بخصوص در مِنى و بعد در خود مکه مکرمه، و بعد در حرم رسول اکرم، این مواقفى که در آنجا هست، در آنجا مردم مطلع بشوند از اوضاع مملکت و از اوضاع تمام کشورهاى اسلامى، و در آنجا بالحقیقه یک مجلس عالى است و یک اجتماع عالى براى بررسى به تمام اوضاع تمام کشورهاى اسلامى. پس، مطلب این است؛ هر روز در محله‏ ها اجتماع و رسیدگى به اوضاع شهر و محله، در هر هفته اجتماع بزرگ در شهرها و در جاهایى که شرایط نماز محقَّق است، براى بررسى به اوضاع شهرستان؛ و بالاتر، اوضاع تمام کشور. و در هر سال باز دو اجتماع بزرگ است براى بررسى به اوضاع کشورها، و در هر سال یک اجتماع بسیار بزرگ از تمام ممالک اسلامى براى حج؛ و آن مواقفى که در حج هست، اجتماعات در آنجا براى رسیدگى به اوضاع تمام کشورهاى اسلامى، تمام اینها مسائل سیاسى هست و مسائلى است که باید مسلمین به آن توجه داشته باشند. و مع الأسف غفلت از این مسائل هست، غفلت از این مسائل شده. اجتماعات مى‏ شود، و از اجتماعات نتیجه گرفته نمى‏ شود. مجتمع مى‏ شوند مسلمین در مکه مکرمه و در مواقف، لکن مثل اینکه از هم جدا هستند و غریبه هستند! اجتماعات مى‏ شود در بلاد، نمازهاى جمعه، نماز عید، لکن افراد مثل اینکه با هم وحدت کلمه ندارند. اسلام دعوت کرده است مردم را به این اجتماعات براى مقصدهاى بزرگ. مقصدهاى عالى دارد اسلام در این اجتماعات. »

(صحیفه امام، ج‏9، ص: 334و 333)                      

 

 

«من از خداوند تبارک و تعالى، عظمت اسلام و مسلمین و وحدت کلمه اسلام و مسلمین را خواهان هستم و این عید سعید را باز هم به همه مسلمین و همه کشورهاى اسلامى تبریک عرض مى‏ کنم. » (صحیفه امام، ج‏13، ص: 98)

« عید شریف فطر عید است براى ضیافة اللَّه، و عید شریف قربان عید است براى لقاء اللَّه و آن عید که ضیافة اللَّه است، مقدمه است براى لقاء اللَّه‏.»(صحیفه امام، ج‏18، ص: 118)

«فطر امسال، عید حماسه و جنبش هر چه بیشتر تمام جناحهاى ملت ایران بود؛ روزى که رشد فکرى و عملى ملت را به دنیا ثابت کرد و پوچ بودن تبلیغات پر دامنه مخالفین نهضت را ثابت نمود؛ پیوستگى تمام جناحها را ثابت کرده خواستِ تمام ملت را که رفتن شاه و برچیده شدن بساط ظلم و چپاول مردم مسلمان است، با کمال صراحت اعلام نمود. مردم مسلمان ایران به دنبال برگزارى نماز عید، دست به عبادت ارزنده دیگرى زدند که آن فریادهاى کوبنده علیه دستگاه جبار و چپاولگر براى بپاداشتن حکومت عدل اسلام است که کوشش در این راه از اعظم عبادات است‏.[1] » (صحیفه امام، ج‏3، ص: 454)

«این ضیافت، همه‏اش ترک است؛ ترک شهوات از قبیل خوردنیها، نوشیدنیها و جهات دیگرى که شهوات انسان اقتضا مى‏کند. خداوند دعوت کرده است ما را به اینکه شما باید وارد بشوید در این میهمانخانه و این ضیافت هم جز ترک، چیزى نیست؛ ترک هواها، ترک خودیها، ترک منیها، منیتها. اینها همه در این میهمانخانه است و ما باید حساب کنیم ببینیم که آیا وارد شدیم در این میهمانخانه یا اصلًا، وارد نشدیم، راهمان دادند به این ضیافتخانه یا نه؟... استفاده کردیم از این ضیافت الهى یا نه. شماها در فکر باشید که اگر از این ضیافت درست بیرون آمدید آن وقت عید دارید. عید مال کسى است که در این ضیافت راه یافته باشد استفاده کرده باشد از این ضیافت. همان طورى که شهوات ظاهرى را باید ترک بکند، از شهوات باطنى که بالاترین سد راه است براى انسان، باید از اینها جلوگیرى کند. تمام این مفاسدى که در عالم حاصل مى‏شود، براى این است که در این ضیافت وارد نشده‏اند یا اگر وارد شده‏اند استفاده نکرده‏اند. خطاب به همه مردم است، همه دعوت شدید به ضیافت اللَّه، همه مهمان خدا هستید و مهمانى به ترک است. اگر ذره‏اى هواى نفس در انسان باشد، این به مهمانى وارد نشده است یا اگر وارد شده است استفاده نکرده است. تمام این جار و جنجالهایى که در دنیا مى‏بینید براى این است که استفاده از این ضیافت نکرده‏اند، در این مهمانى وارد نشده‏اند، دعوت خدا را قبول نکرده‏اند. کوشش کنید که این دعوت را لبیک بگویید. ...اگر مى‏بینید در دنیا جنگ و جدال است و در بین شما هم- خداى نخواسته- نمونه‏اش هست، بدانید که در این ضیافت وارد نشدید، ماه رمضان را ادراک نکردید. اقبال کرده است به شما ماه رمضان‏...  اما شما او را ردش کردید ، پس زدید. »[2](صحیفه امام، ج‏21، ص:45 و 46)

 

گزیده ای از فرمایشات حضرت امام خمینی(س) در تبریک و تقریرو منزلت عید سعید فطرو نقش عید فطر در تزکیه نفس

 


[1] از منظرحضرت امام (س) نماز با شکوه و گسترده و میلیونی عید فطر سال 57 به امامت شهید آیة الله دکتر مفتح رحمة الله علیه کمرطاغوت راشکست.

[2] بیانات در جمع مسئولان نظام اسلامی و در روز عید سعید فطر 1408 ه. ق(27/2/1367)

امام خمینی رحمه الله علیه

جستجو درسایت

احادیث در رابطه با رابطه با خدا
سه شنبه, 07 آبان 1392
 حدیث (1) امام على عليه السلام : إنَّ العَبدَ إذا اَرادَ... ادامه مطلب...
IMAGE
مودّت امام حسین علیه السّلام
شنبه, 02 آبان 1394
حجت الاسلام والمسلمین استادسائلی حفظه الله تعالی:... ادامه مطلب...
وقت و زمان (2)
یکشنبه, 30 مهر 1396
بارها و بارها از امام سؤال می­کردند که چه دعاهایی را... ادامه مطلب...
IMAGE
دیده شدن خدا درقران
دوشنبه, 23 شهریور 1394
دیده شدن خدا درقران ما معتقديم كه خداوند از ديده شدن... ادامه مطلب...
IMAGE
حکم جویدن و کندن پوست لب
سه شنبه, 05 بهمن 1395
حکم کندن پوست لب و گوشه انگشتان چیست؟ آیا باید جای آن... ادامه مطلب...