اخلاق در محیط آموزشی

اجتناب از محرمات

رای دهی:  / 5

سم الله الرحمن الرحیم

به لطف خدا توفیق داشتیم در محضر روایات اهل بیت علیهم السلام از کتاب شریف اصول کافی، مباحثه ای با اعضای حلقه شیخ طوسی داشته باشیم. خلاصه صحبت ها و مباحثی که مطرح شد، از این قرار است:

اول) نیت

1. نیت به منزله روح است و عمل به منزله تن؛ و عمل بی روح، جسد سرد و مرده است و کاری از آن ساخته نیست.(عمل بدون نیت: پوسته بی مغز)

2. رسول خدا (ص): «نیة المؤمن خیرٌ من عمله و نیة الکافر شرٌّ من عمله و کل عامل یعمل علی نیته»[1]؛ نیت مؤمن بهتر از عمل اوست و نیت کافر بدتر از عملش و هر کس طبق نیتش کار می کند.

3. نیت عمل باطنی و روزی معنوی است؛ پس این روزی معنوی را در دعاهایمان از خدا بخواهیم:  

لطفا برای ادامه مطلب کلیک بفرمایید:اجتناب از محرمات

تربیت در محیط آموزشی: 4

رای دهی:  / 5

 أعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيطانِ الرَّجيم؛  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبّ‏ِ الْعَلَمِين وَ صَلَّی اللهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّيِّبينَ الطّاهِرين وَ لَعنَةُ اللهِ عَلی اَعدائِهِم اَجمَعين.

رُوِیَ عَن رَسولِ الله (صلی الله علیه و آله و سلم) قال:

«إِنَِّ الغَیرَهَ مِنَ الایمانِ».[1] غیرت از نشانه‏ های ایمان است.

مروری بر مباحث گذشته

بحث ما راجع به تربیت بود. عرض کردم که «تربیت» از «غیرت» نشأت گرفته است و به معنای روش رفتاری و گفتاری دادن و گرفتن است. در باب این روش گرفتن و روش دادن به‏ طور معمول و غالب چهار محیط است که انسان در آن محیط‏ ها ساخته می‏شود؛ محیط خانوادگی، محیط آموزشی، محیط رفاقتی و محیط شغلی. البته عرض کردم که فضای پنجمی هم بر آنها حاکم است.

مباحثی که ما در گذشته داشتیم راجع به محیط دوم، یعنی «محیط آموزشی» بود؛ عرض کردم که نقش محیط آموزشی از محیط اوّل یعنی محیط خانوادگی قوی‏تر است. چه ‏بسا کسانی باشند که از نظر محیط خانوادگی‏، روش صحیح الهی و انسانی نداشته­ اند، ولی اگر ایشان را در محیط آموزشی بیاورید، ساخته می‏شوند و همین‏طور عکس؛ به این معنا که ممکن است محیط خانوادگی‏، محیط خوبی باشد امّا محیط آموزشی نقش تخریبی داشته باشد و موجب شود آنچه که در محیط خانوادگی ساخته شده است، خراب شود و از بین برود. چون محیط آموزشی قوی‏تر از محیط خانواده است و در گذشته در مورد جهتش به چند جهت هم اشاره کردم.

ادامه مطلب: تربیت در محیط آموزشی: 4

تربیت در محیط آموزشی: ۳

رای دهی:  / 4

أعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيطانِ الرَّجيم؛  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم

وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبّ‏ِ الْعَلَمِين وَ صَلَّی اللهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّيِّبينَ الطّاهِرين وَ لَعنَةُ اللهِ عَلی اَعدائِهِم اَجمَعين.

رُوِیَ عَن رَسولِ الله (صلی الله علیه و آله و سلم) قال:

«إِنَِّ الغَیرَهَ مِنَ الایمانِ».[1] غیرت از نشانه‏ های ایمان است.

مروری بر مباحث گذشته

بحث ما راجع به تربیت بود و گفتیم که «تربیت» از «غیرت» نشأت می‏گیرد و تربیت به معنای روش رفتاری و گفتاری دادن است و به طور غالب و معمول این روش در چهار محیط قرار می‏گیرد؛ محیط خانوادگی، محیط آموزشی، محیط شغلی و محیط رفاقتی. همچنین عرض کردم فضای پنجمی هم بر این چهار محیط حاکم است که إن‏شاءالله ما بعداً به آن می‏رسیم. بحث ما در جلسه گذشته راجع به محیط دوم، یعنی محیط آموزشی بود که به طور غالب انسان در این محیط در ابعاد گوناگون اعتقادی، قلبی، نفسی و عملی ساخته می‏شود. بعد هم گفتیم که این روش‏ ها هم از بعُد شنیداری و هم از بُعد دیداری و هم رفتاری است.

ادامه مطلب: تربیت در محیط آموزشی: ۳

تربیت در محیط آموزشی: ۲

رای دهی:  / 5

 اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيطانِ الرَّجيم؛  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبّ‏ِ الْعَلَمِين وَ صَلَّی اللهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّيِّبينَ الطّاهِرين وَ لَعنَةُ اللهِ عَلی اَعدائِهِم اَجمَعين.

رُوِیَ عَن رَسولِ الله (صلی الله علیه و آله و سلم) قال:

«إِنَِّ الغَیرَهَ مِنَ الایمانِ».[1] غیرت از نشانه‏ های ایمان است.

مروری بر مباحث گذشته

بحث ما راجع به تربیت بود که تربیت، از غیرت نشأت گرفته و به معنای روش دادن است؛ روش رفتاري و گفتاري. عرض کردم انسان غالباً در چهار محیط ساخته می‏شود؛ محيط خانوادگی، آموزشی، شغلی و رفاقتی و فضای پنجمی هم هست که حاکم بر آنها است و در آينده به آن اشاره خواهم كرد. بحث ما به محیط آموزشی رسيد و گفتيم در باب محیط آموزشی آیات و روایات متعدّدي وجود دارد كه تعلیم را در کنار تربیت مطرح كرده است و هیچ‏گاه نمی‏شود تعلیم بدون تربیت باشد. تفکیک بین این دو مورد يعني بین تعلیم و تربیت ممكن نيست. یعنی هر تعلیمی، يك نوع تربيت را همراه دارد. در جلسه گذشته آیات و روایات را مطرح کردم و دیگر تکرار نمی‏کنم.

ادامه مطلب: تربیت در محیط آموزشی: ۲

تربیت در محیط آموزشی: ۱

رای دهی:  / 10

اَعوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيطانِ الرَّجيم؛  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم

وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبّ‏ِ الْعَلَمِين وَ صَلَّی اللهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّيِّبينَ الطّاهِرين وَ لَعنَةُ اللهِ عَلی اَعدائِهِم اَجمَعين.

رُوِیَ عَن رَسولِ الله (صلی الله علیه و آله و سلم) قال: «إِنَِّ الغَیرَهَ مِنَ الایمانِ».[1] غیرت از نشانه‏ های ایمان است.

بحث ما راجع به تربیت بود و گفتیم «تربیت» از «غیرت» نشأت گرفته است. در گذشته درباره محیط‏هایی که انسان در آن ساخته می‏شود و به عبارتی در ابعاد گوناگون تربیت می‏شود و روش گفتاری و رفتاری می‏گیرد، صحبت شد و عرض کردم که چهار محیط است که این اثر را بر روی انسان دارد؛ محیط‏های خانوادگی، آموزشی، شغلی و رفاقتی

ادامه مطلب: تربیت در محیط آموزشی: ۱

بایستگی های طلبگی

رای دهی:  / 13
 

     نوشته زیر حاصل مطالعه وتجربه های کاربردی  این حقیر است

امیدوارم که در مسیر سربازی امام عصر عج الله تعالی فرجه الشریف  به کار شما عزیزان قرار گیرد.

    خوشحال می شوم جهت غنای مطلب از نظرات شما سروران گرامی بهره مند شوم . 

محبوبه زلفی زاده

 

شکر پرودگار دلها را که اجازه داد در معرض وزش نسیم علم وعمل قرار گیریم وگام در جای هزاران شمع  عاشق معرفت بگذاریم .

خداوند را شاکریم وحامدیم که اجازه داد در بهترین مکان دنیا که همان حلقه علم ومعرفت است شرکت کنیم وتوفیق داد که سرباز ی امام زمان مدال افتخارمان باشد

طلبگی فرصتی بی نظیر است در دوران شکوهمند  شور وشعور جوانی  ونعمتی است مغتنم که به یقین هدیه امام عصر روحی واروحنا العالمین لتراب مقدمه الفدا است  وچه زیباست پیوند عشق وعلم در بهار زندگانی

وعرض می کنیم یا ایها العزیز اوف لنا الکیل

ادامه مطلب: بایستگی های طلبگی

قـرآن در قـرآن

رای دهی:  / 6

قـرآن در قـرآناگر پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم امروز بخواهد به اصطلاحات بنیادین دست بزند و رسالتی که پانزده قرن پیش داشت مجدداً بیاید، آغاز کار و نخستین پیامش چه خواهد بود؟

بله، به دلیلی آن چه در ابتدای بعثت انجام داده، نخستین پیامش دعوت به قرآن است و فراگیری آن به ویژه در زمان فتنه ها بسیار لازم است.یک نویسنده هرچند توانا باشد در این باره چه بنویسد و یک خطیب هر چند گویا باشد در این باره چه بر زبان آرد که شایسته ی آن باشد؟!

ادامه مطلب: قـرآن در قـرآن

دعای راستین و صادقانه

رای دهی:  / 4

سخنرانی حجه الاسلام و المسلمین نخاولی درمدرسه علمیه رضویه  خداوند یک فرصت استثنایی در شبهای قدر ماه مبارک رمضان قرار داده که هر چه شما می خواهید از او درخواست کنید .این در خواست ها را باید با قلم راستین نوشت . قلم راستین یعنی صادقانه .

یکی از دلایلی که دعاهای ما مستجاب نمی شود اینست که دعاهای ما راستین و صادقانه نیست .

لسان قال لسان کاذب است . مثلا می گوید من که از خدا چیز مادی نخواستم ، من از خدا معنویت و ایمان خواستم پس چرا خدا حاجتم را نمی دهد در حالیکه خدا آن چیزی را که ما واقعا می خواهیم به ما می دهد .

ادامه مطلب: دعای راستین و صادقانه

طلبه قرآنی

رای دهی:  / 32

انسان قرآنی   

دست يابى به استادان بزرگ و بهره ورى از سرچشمه زلال دانش مردان ، رسيدن به فيض فياض عالمان و استفاده از خرمن دانش قله سانان بزرگ دانش و پژوهش ، توفيق بزرگى است كه معدود كسانى از دلدادگان بحق بدان دست مي يابند.

استاد آيت الله حسن زاده آملى چهره اى است آشنا براى همه آنان كه درعرفان و فلسفه و معارف الهى جستجو مى كنند. سخت كوشى ، خستگي ناپذيرى ، وسواس علمى ، دقت تحقيقى ، استوار نگارى در پژوهش از جمله ويژه گي هاى آن بزرگوار است .خوشه ای از خرمن این بزرگوار می چینیم.

ادامه مطلب: طلبه قرآنی