ماه محرم الحرام

ماه صفر المظفرو اربعین

پنل بالا

رهبری

اخبارمدرسهقراردادهای نفتی، نقطه نگرانی است

رای دهی:  / 9
ضعیفعالی 
  • خصوصیاتی که سجده ملائکه بر انسان را واجب کرد
  • عده‌ای به اسم شادی، جوانان را دعوت به شیطنت می‌کنند
  • سه اصل جریان اندیشه شیطان در زندگی فردی و اجتماعی انسان
  • سه نکته‌ای که یک جریان سیاسی اجتماعی را به جریانی شیطانی تبدیل می‌کند
  • جمعه۱۶ تیر ۱۳۹۶

خطبه اول ـ یک عده در این مملکت که فکر ازدواج، مسائل اقتصادی و کار جوان نیستند و بر طبل شاد بودن و لذت بردن جوان می‌کوبند، جوانان را به شیطنت دعوت می‌کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه اول نماز جمعه این هفته، 16 تیرماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با بیان این که کلام ما در خطبه اول در موضوع شیطان شناسی از قرآن بود، اظهار کرد: در آیه دوازدهم سوره مبارکه اعراف و به بعد، آیاتی است در ارتباط با ویژگی‌ها و خصوصیاتی که شیطان داشته است در قالب مسائلی که در جریان خلقت آدم پیش‌آمده، در آیه دوازدهم وقتی پروردگار به شیطان اعلام می‌کند و او را استیضاح می‌کند که چرا سجده نکرد، شیطان جوابی می‌دهد که در این سؤال و جواب، سه نکته انحرافی به عنوان اصول اولیه شیطانت و شیطان اندیشی مشخص‌شده است.

 

ایشان ادامه داد: خداوند می‌فرماید « قالَ ما مَنَعَکَ أَلاَّ تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُکَ...»، شیطان، انگیزه تو در این که در برابر آدم سجده نکردی وقتی‌که من به تو امر کردم و فرمان دادم سجده کنی، چه بود؟ شیطان در مقام تبیین انگیزه خودش، نکته‌ای را می‌گوید که در چند جای قرآن هم تکرار شده، شیطان می‌گوید « قالَ أَنَا خَیْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنی مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طین»، من از آدم برترم، مرا از آتش آفریدی و آدم را از خاک.

 

سه اصل جریان اندیشه شیطان در زندگی فردی و اجتماعی انسان

آیت الله علم‌الهدی به نکات انحرافی پاسخ شیطان به خدا برای سجده نکردن بر انسان اشاره کرد و گفت: در اینجا، سه نکته انحرافی در جواب شیطان در برابر سؤال ذات مقدس پروردگار وجود دارد که به عنوان سه اصل در جریان اندیشه شیطانی در زندگی انسان‌ها چه در حوزه زندگانی فردی و چه در حوزه زندگانی اجتماعی اگر به وجود بیاید، آن فرد ابلیس است و آن جریان اجتماعی هم که این سه نکته در او هست، یک جریان شیطانی در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی است.

ایشان افزود: نکته اول، ذات مقدس پروردگار، نوع سؤالش با نوع جواب شیطان تطبیق نمی‌کند، خدا از شیطان نمی‌پرسد چرا بر آدم سجده نکردی، اگر می‌گفت چرا بر آدم سجده نکردی، جواب او این بود که «أَنَا خَیْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنی مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طین»، مرا از آتش آفریدی، آدم را از خاک آفریدی اما اصل سؤال خدا از سجده نکردن بر آدم نیست، خداوند می‌فرماید، « ما مَنَعَکَ أَلاَّ تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُکَ...»، شیطان، انگیزه تو از سجده نکردن بر آدم در برابر فرمان من چه بود؟ سؤال ذات مقدس پروردگار از شیطان، علت تمرد و تخلف شیطان از فرمان خدا است نه تنها چرا در برابر آدم سجده نکردی، خدا سؤال می‌کند، من خدای تو هستم، تو ادعای بندگی در برابر من را داری، من به تو فرمان دادم در برابر آدم سجده کنی، انگیزه‌ای که تو سجده نکردی بعد از فرمان من، آن انگیزه چه بود و شیطان علتی را که می‌گوید، استکبار در برابر آدم نیست، استکبار در برابر خدا است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: کبر و نخوتی که شیطان ابراز می‌کند به عنوان این که ساختار شیطان و ماده اولیه پیدایش او آتش است و ساختار  آدم و ماده اولیه پیدایش آدم، خاک است، این مسلئله که در واقع یک عبارت اخرا و تعبیر ثانوی از اصل تکبر، نخوت و استکبار است، استکبار شیطان در برابر آدم نبود، در برابر خدا و امر خدا بود.

ایشان ادامه داد: یعنی اگر یک مخلوق بنده است، عبد است و آ،ریده ذات مقدس پروردگار است و بر حسب آفرینشی که پروردگار نسبت به آن مخلوق دارد، باید در برابر خدا بندگی کند، خود مطرح نباشید و عبودیت کند؛ خدا می‌گوید «اذ امرت»، من به تو فرمان دادم، می‌گوید «أَنَا خَیْرٌ مِنْهُ »، خودم، منیتم باعث شد در برابر فرمان تو خدا استکبار کنم و فرمان تو را مطرح نکنم، انسان و هر مخلوق پروردگار، هرچه امتیاز وجودی و برتری و استقلال شخصی دارد، در برابر سایر مخلوقات است نه در برابر خدا، در برابر خدا، «من» مطرح است؟ مطرح کردن منیت در برابر خدا، استکبار در مقابل ذات مقدس پروردگار این است که مستحق رجیم شدن، رانده شدن و پرت شدن به حضیض ذلت است که خداوند فرمود شیطان کافر شد.

 

آیت الله علم‌الهدی با بیان این که شیطان به خدا استکبار ورزید، گفت: شیطان به خاطر استکبار ورزیدن در برابر خدا کافر شد، شیطان گفت او یک مخلوق، من هم یک مخلوق، استکبار شیطان در برابر فرمان الهی بود، خدا می‌گوید من به تو فرمان دادم، او میگوید من، یعنی موقعیت شخصی من در برابر تو خدا مطرح است،این بدترین مرض انسان است.

 

اگر در مقام اجرای فرامین خدا، منافع خود را در نظر بگیریم، عین شیطنت است

ایشان تصریح کرد: برادران و خواهران، اگر در مقام اجرای فرمان الهی و در مقام انجام اطاعت پروردگار، انجام یک واجب و ترک یک حرام در برابر فرمان خدا، منافع من، لذت من، شهوت من، نفسانیت من و وسایل زندگانی مادی من در برابر فرمان خدا مطرح شد، عین شیطنت است و این انسان شیطان است؛ انسانی که به او می‌گویند چرا گناه می‌کنی؟ چرا به مال مردم دست‌درازی می‌کنی؟ چرا در ارتکاب فواحش، منکر معصیت پروردگار می‌شوی؟ چرا در برابر فحشا و منکرات در برابر خدا تسلیم نیستی، می‌گوید خوشم آمد، دلم خواست، لذت بردم، لذت من، خوشی من، کیف من، آزادی و شادی من اقتضا کرد فرمان خدا را زیر پا بگذارم.

 

عده‌ای به اسم شادی، جوانان را دعوت به شیطنت می‌کنند

آیت الله علم‌الهدی عنوان کرد: یک عده در این مملکت که فکر ازدواج، مسائل اقتصادی و کار جوان نیستند و طبل شاد بودن و لذت بردن جوان را می‌کوبند، این جوان را دعوت به شیطنت می‌کنند چون معنای شاد بودن و لذت بردن با ارتکاب محرمات الهی، معنای لذت داشتن و شاد بودن جوان با انجام فعل حرام، دعوت به شیطنت است، نسل جوان را دعوت به شیطنت می‌کنند، برای نسل جوان شیطنت خواستارند که شادی و لذت جوان در سایه گناه و معصیت؟ در نتیجه ارتکاب جرام حرام و معصیت خدا، یعنی مطرح کردن یک جوان، لذت و شهوتش در برابر فرمان خدا، در حقیقت عین شیطنت است، حرف شیطان هم همین بود، به او گفتند ما به تو فرمان دادیم، چرا عمل نکنی؟ سجده نکردن شیطان در برابر خداوند در واقع سجده نکردن در برابر خدا و سبقه خدایی در وجود آدم بود.

ایشان با اشاره به آیاتی از قرآن در خصوص دلایل تمرد شیطان از اجرای فرمان الهی، خاطرنشان کرد: خداوند چرا دستور داد فرشته‌ها در مقابل او سجده کنند؟ انسان را از خاک از سفال آفریدند، موجودی مثل خلقت بقیه مخلوقات بود، چرا فرشتگان باید در مقابل انسان سجده کنند؟ خداوند در سوره ص آیه 71 تا 76، دلیل آن را مشخص می‌کنند « إِذْ قالَ رَبُّکَ لِلْمَلائِکَةِ إِنِّی خالِقٌ بَشَراً مِنْ طینٍ71؛ فَإِذا سَوَّیْتُهُ وَ نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحی‏ فَقَعُوا لَهُ ساجِدینَ72؛ فَسَجَدَ الْمَلائِکَةُ کُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ73؛ إِلاَّ إِبْلیسَ اسْتَکْبَرَ وَ کانَ مِنَ الْکافِرینَ74؛ قالَ یا إِبْلیسُ ما مَنَعَکَ أَنْ تَسْجُدَ لِما خَلَقْتُ بِیَدَیَّ أَسْتَکْبَرْتَ أَمْ کُنْتَ مِنَ الْعالینَ75؛ قالَ أَنَا خَیْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنی‏ مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طینٍ»، ذات مقدس پروردگار در این آیات دو ویژگی برای آدم مشخص می‌کند که سجده کردن بر آدم مربوط به این دو ویژگی بوده است.

 

خصوصیاتی که سجده ملائکه بر انسان را واجب کرد

خصوصیت اول این که « فَإِذا سَوَّیْتُهُ وَ نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحی»، مسئله یک مخلوق گلی و سفالی نبوده که به ملائکه بگویند در برابر این مخلوق سفالی سجده کنید، مسئله «نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحی» است، من در آدم از روح خودم دمیدم، یعنی سبقه الهی، خاصیت و ویژگی خدای یکه نفخ روح پروردگار از روح خاص خدا در آدم دمیده شده بود، در او سبقه الهی و رنگ خدایی در او ایجاد کرد بود.

جهت دوم این که ذات مقدس پروردگار می‌فرماید «... ما مَنَعَکَ أَنْ تَسْجُدَ لِما خَلَقْتُ بِیَدَیَّ ...»، آدم را خودم خلق کردم، شخص آدم در یک چرخه طبیعت به وجود نیامد، در جریان ابزاری طبیعی شخص آدم شکل نگرفت، این آدم و انسان اولیه را خودم ساختم، با اراده، فرمان و تکوین ذات مقدس پروردگار آدم به وجود آمد، سایر موجودات در عرصه طبیعی، شیطان از جن بود و پیدایش شیطان از آتش و نسل جن از یک چرخه طبیعی بود اما پیدایش آدم در اراده شخص حق و تکوین خود خدا است.

 

آیت الله علم‌الهدی اضافه کرد: یعنی شیطان در تمرد از سجده آدم سه کار کرد که این سه کار در زندگی هر عنصری پیدا شود، خاصیت شیطانی دارد، اول این که شیطان از امر خدا تمرد کرد و خودش را مطرح کرد و دوم، شیطان به این سبقه الهی و رنگ خدایی توجه نکرد، سوم این که آدم یک مخلوق دست‌پرورده پیدایش یافته مستقیم بر اثر اراده حق بود؛ اگر بنا شد این سه بی‌توجهی در زندگی ما به وجود آمد، به رنگ‌های خدایی اعتنا نکردیم، به خاصیت‌های خدایی بی توجه بودیم، به جریان های منسوب به خود خدا بی اعتنا شدیم، می‌شویم شیطان مجسم و شیطنت در ما مظهر پیدا می‌کند.

قراردادهای نفتی به تأیید نرسیده است

 قوه قضاییه امضاکنندگان قرارداد اصلاح‌نشده را تحت تعقیب قرار دهد

جمعه۱۶ تیر ۱۳۹۶

خطبه دوم ـ این قرارداد اصلاح‌نشده، مشخص نشده، آقایان رفتند نشسته و قرارداد را با شرکت توتال امضا کردند این قرارداد به تأیید رهبری نرسیده؛ قوه قضاییه باید بررسی کند و امضاکنندگان این قرارداد را تحت تعقیب قرار بدهد

آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته، 16 تیرماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، ضمن تبریک هفته گذشته قضاییه به فعالان این عرصه، اظهار کرد: در هفته گذشته و چند روز از این هفته، هفته قوه قضاییه بود، بنده در جمعه قبل توفیق درک محضر شما بزرگواران را نداشتم که وظیفه خودم را در این زمینه ایفا کنم.

ایشان ادامه داد: از همه فعالان و خادمانی که در این هفته با قدرت هفته متعلق به این قوه را که توانمندی نظام مقدس جمهوری اسلامی هست را گرامی داشتند، تشکر می‌کنیم مخصوصاً از اقدامات به‌جا و مناسب قوه قضاییه در مبارزه با فساد اعم از مفاسد اقتصادی، مفاسد اخلاقی و اجتماعی که خوشبختانه اخیراً امکانات قوه قضاییه در جهت مبارزه با فساد با مدیریت ارزشی داهیانه ای از طرف ریاست محترم این قوه که یک عالم فقیه ولایی و غیور هست، خوشبختانه رو به ازدیاد و رو به تعالی و تصاعد است، از همه این مبارزات با فساد، از عزیزانمان در مسؤولیت‌های قضایی کشور، متشکریم.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: یک تشکر اضافه هم بنده نسبت به مسؤولان قضایی استان، ریاست محترم دادگستری و دادستان محترم مشهد دارم که در این ایام و مخصوصاً در این سال گذشته، فعالیت زیادی در جهت مقابله با مفاسد اجتماعی و اخلاقی، منکرات شرعیه در این شهر و این استان انجام داده‌اند، ان‌شاءالله خدمات و فعالیت‌ها و مبارزات ارزشی این عزیزان به‌عنوان یک خدمت خالصانه در درگاه وجود مقدس امام هشتم (علیه‌السلام)، منظور نظر این حضرت قرار گیرد.

ایشان به سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب در بین مسؤولان قوه قضاییه اشاره و خاطرنشان کرد: ما در بین قوای سه‌گانه، عمده اطمینانمان مخصوصاً با فرمایشاتی که مقام معظم رهبری در چند روز قبل در دیدار با مسؤولان قضایی کشور داشتند، اعتماد، اطمینان و اتکای ما را در مقابله با مفاسد به قوه قضاییه بیشتر از دو قوه دیگر قرار داد؛ مقام معظم رهبری در فرمایشات مبسوط و بسیار مؤثر و خط سازی که در گفت‌وگو و دیدار با مسؤولان قضا داشتند، دو نکته را مشخص کردند که این دو نکته به ما اطمینان می‌دهد با همه غیرتمندی و فعالیتی که مسؤولان قضایی کلان کشور ان‌شاءالله در ایفای مسؤولیت انجام می‌دهند، ما قوه قضاییه را به‌عنوان یک چشم بیدار و ناظر ارزنده وابسته به حدود و حقوق اجتماعی و شرعی در رأس سرنوشت مردم و نظاممان دقیقاً ببینیم و معتقد باشیم.

آیت‌الله علم‌الهدی به بیان نکات مطرح‌شده از سوی رهبری در سخنرانی اخیر پرداخت و عنوان کرد: نکته اولی که مقام معظم رهبری فرمودند در بین همه فرمایشات و جریان استراتژی و راهبردی که برای قوه قضاییه مشخص نمودند، فرمودند در قانون اساسی تصریح‌شده که نظارت بر حسن انجام قوانین و نظارت بر حسن اجرای امور بر عهده قوه قضاییه است، یک چشم بینا و یک دستگاه عملیاتی و قضایی قوی بالای سر مدیران کشور و جریان مدیریت این نظام، مقام معظم رهبری با استناد به اصل قانون اساسی مشخص کرده‌اند.

ایشان تصریح کرد: نکته دومی که فرمودند و مهم‌تر از نکته اول هست، این بود که فرمودند احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوه قضاییه است، پس باید در پی استیفای حقوق عامه و احیای حقوق عامه مخصوصاً در عرصه‌های مدیریتی نظام و در عرصه‌های برنامه‌ریزی نظام، قوه قضاییه به‌صورت یک چشم بینا دقیقاً متوجه و هشیار و با کمال قدرت عملیاتی، عمل کنند. «تکبیر»

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با ابراز نگرانی نسبت به تضییع حقوق عامه جامعه، اظهار کرد: طبق فرموده و فرمان مطاع مقام معظم رهبری، قوه قضاییه باید در احیای حقوق عامه و استیفای این حقوق، دقیقاً هم با قدرت عمل کند، هم با هشیاری و بیداری؛ ما در موقعیت فعلی این کشور، یک نگرانی و یک دغدغه از نظر تضییع حقوق عامه داریم، نگرانی اولمان از تخلفات انتخاباتی است، در انتخابات تخلفاتی صورت گرفت، نتیجه انتخابات بر حسب تصویب شورای محترم نگهبان مورد قبول و پذیرش هر انسان معتقد به این نظام است اما تخلفانی که صورت گرفته چه در مسئله توزیع تعرفه‌ها و چه در مسئله تخلف‌هایی که صورت گرفته و توزیع امکانات بی‌بند و بارانه مالی در بین مردم، قوه قضاییه با اسناد موجود در این مسائل، بر حسب دستور مقام معظم رهبری، این برجسته‌ترین حقوق عامه است که در استیفای حقوق عامه باید اقدام کند.

 

آیا حقی از تعیین سرنوشت برای مردم بالاتر است؟

ایشان تصریح کرد: اگر بنا شد در این کشور چند میلیون انسان از رأی دادن محروم شدند به‌عنوان توزیع غلط تعرفه و نتوانستند رأی بدهند، آیا حقی برای مردم از تعیین سرنوشتشان بالاتر هست؟ آیا در حقوق عامه حقی بالاتر از این هست که مردم بخواهند سرنوشت خودشان را در یک انتخابات تعیین کنند؟ چند میلیون نفس‌کش حداقل در این کشور از تعیین تکلیف و وظیفه خودشان محروم ماندند، مقام معظم رهبری امر فرمودند «استیفا و احیای حقوق عامه، از وظایف قوه قضاییه است»، این یک نکته.

 

قراردادهای نفتی، نقطه نگرانی است

آیت‌الله علم‌الهدی به دومین نکته نگرانی اشاره و خاطرنشان کرد: نکته دومی که باعث نگرانی ما هست، رفت‌وآمد خارجی‌ها و این قراردادهایی است که با خارجی‌ها می‌بندند؛ قرارداد اخیر با شرکت توتال فرانسه، قرارداد نفتی بسته شد، طبق اظهارات آقای وزیر نفت که خودشان فرمودند، درآورده در این شرکت، ایران به‌اندازه شرکت توتال آورده داشته، فرمودند 5 میلیارد دلار ایران و بیش از 5 میلیارد دلار شرکت توتال آورده داشته، آورده تقریباً به‌اندازه هم است اما سهم ایران در این قرارداد، 19.9 درصد است، سهم توتال فرانسه، 50.1 درصد است، سهم شرکت چینی، 30 درصد است.

 

چرا در جواب دغدغه دلسوزان، جواب مغلطه‌آمیز می‌دهید؟

ایشان به سهم حداقلی ایران در این قرارداد مشترک اشاره و عنوان کرد: یعنی در یک قراردادی که در کشور ما بسته‌شده، ملک مال ما است، مال، مال ما هست، در ملک ما می‌خواهد عملیات انجام بگیرد، به‌اندازه یک شرکت خارجی هم در این قرارداد ما آورده داریم، چرا باید سهم ایران 19.9 درصد باشد؟ جواب‌های مغلطه‌آمیز درست نیست، مردم ما هشیار و بیدار هستند، مردمی که آن‌قدر عقب‌افتاده بودند که به یک عرق‌خور می‌گسار شهوت‌ران ظالم مستبدی که به دست حق کشته‌شده، به او می‌گفتند شاه شهید، آن مردم فهمیدند میرزا ابوالحسن خان ایلچی جاسوس انگلیس است، مردم بیدار ما متوجه نمی‌شوند در یک قراردادی که آورده ایران به‌اندازه شرکت خارجی است، ملک هم در ایران است، اصل سرمایه و هستی مال ایران است، سهم ایران در این قرارداد 19.9 درصد، سهم یک شرکت چینی 30 درصد، سهم شرکت فرانسوی 50.1 درصد، عقلشان نمی‌رسد این چطور معامله است؟

 

چرا مالکیت 15 درصد ملک ایران را به شرکت فرانسوی واگذار کردید؟

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: آقایان می‌آیند و می‌گویند 80 درصد میدان نفتی مال ما است، کی گفته 80 درصد؟ 100 درصد درآمد میدان نفتی باید مال ما باشد چون 100 درصد میدان نفتی مال ماست و بعد می‌گویند شرکت توتال از میدان نفتی 15 درصد سهم می‌گیرد و برداشت می‌کند، این را ما نمی‌دانستیم، خودشان اقرار کردند، فکر می‌کردیم فقط یک معامله و قرارداد است و در این قرارداد، سهم ایران کم است، حالا معلوم شد 15 درصد ملک صد درصد ما را هم به شرکت توتال دادند، آن‌وقت ما نمی‌فهمیم؟

 

ایشان افزود: آن‌وقت یک آقا قلم‌فرسایی می‌کند که امام‌جمعه نمی‌تواند در این امور دخالت کند، چرا امام‌جمعه نمی‌تواند؟ مطالبه رهبری است، عین عبارت مال مقام معظم رهبری است، امام‌جمعه، نماینده ولی‌فقیه، وظیفه‌اش این است که مطالبه رهبری را داشته باشد، اگر در تربیون نماز جمعه مطالبه رهبری به‌وسیله ملت و مردم مطالبه نشود، کجا باید مطالبه شود؟ «تکبیر»

 

رهبر انقلاب قراردادهای نفتی را تأیید نکردند

آیت‌الله علم‌الهدی به تبیین حواشی و متن قراردادهای نفتی از کلام رهبری پرداخت و گفت: مقام معظم رهبری در 12 تیرماه سال گذشته در جمع دانشجویان در بخشی از سخنان خود به موضوع قراردادهای جدید نفتی اشاره کردند و فرمودند «در مورد این قراردادهای جدید نفتی که حالا محل بحث است، هنوز چیزی در این زمینه تصویب نشده، هنوز هیچ‌چیز مسلمی وجود ندارد، اول که این مسئله مطرح شد ما یک تذکراتی به مسؤولین دادیم، گفتیم شما برای اینکه بدانید اشکالات این مدل قرارداد و این شیوه قرارداد چیست، باید باکسانی که در اقتصاد نفتی وارد هستند مشورت کنید، رفتند، بحث کردند، یک جلسه‌ای تشکیل دادند و از کسانی از اقتصاددان‌ها دعوت کردند که آنان هم اشکالات را بیان کردند و بنا شد اصلاح بشود، یک نوشته‌ای به من دادند که ما بررسی کردیم، تحقیق کردیم و معلوم شد این ویراست شانزدهم است، یعنی 16 بار این کیفیت قراردادها و این گزارش ویراستاری‌شده، مدام اصلاح‌شده، تسهیل شده و بعد به دفتر ما مراجعه شد، دفتر ما گفتند این کافی نیست چون بعد از این باز اصلاحات دیگری هم لازم بوده که انجام بگیرد که هنوز انجام نگرفته، بنابراین، تا وقتی این اصلاحات انجام نگیرد و این کار به معنای واقعی کلمه مطابق منافع کشور نباشد، این اتفاق نخواهد افتاد و این نوع قرارداد بسته نخواهد شد، ما هم گفته‌ایم تا وقتی قضیه نهایی نشده، هیچ قراردادی نباید بسته بشود». «تکبیر»

 

آقایان قرارداد اصلاح‌نشده را امضا کردند

ایشان تصریح کرد: این قرارداد اصلاح‌نشده، مشخص نشده، آقایان رفتند نشسته‌اند امضا کردند قرارداد را با شرکت توتال قبل از اینکه متن قرارداد مشخص‌شده و به تأیید مقام معظم رهبری برسد، این قرارداد به تأیید نرسیده، این مطالبه رهبری است، من یک سرباز رهبری هستم، یک سرباز رهبری حق مطالبه رهبری در تربیون نماز جمعه ندارد/ کی باید مطالبه کند و کی باید بگوید؟ این قرارداد هنوز اصلاح‌نشده، متن قراردادی که با توتال بسته‌اند با این قرارداد نمی‌خواند و نظریاتی که مقام معظم رهبری داده‌اند هنوز اصلاح‌نشده، این اصل قضیه.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه ما فناوری هسته‌ای را بدون انعقاد چنین قراردادی به دست آوردیم، عنوان کرد: قرارداد به این رسوایی؟ آورده ایران با آورده شرکت توتال مقدار کمی فاصله داشته باشد، ایران 19.9 درصد سهم، شرکت توتال 50 درصد و یک شرکت چینی هم به‌عنوان شریک شیطان با خودشان آورده‌اند و 30 درصد هم به آن، بعد هم آقایان می‌گویند نتیجه قرارداد، انتقال تکنولوژی است.

 

مشکل ما در قرارداد، اصل قرارداد است نه مالکیت میدان نفتی

ایشان اضافه کرد: برادران و خواهران انقلابی، ما در این مملکت فناوری هسته‌ای آوردیم، ما غنی‌سازی اورانیوم را به‌وسیله شهدای عزیزمان تا 20 درصد بالا بردیم، چنین سرمایه‌ای از کشور ندادیم، آیا فناوری استخراج و اکتشاف گاز و نفت، پیچیده‌تر از فناوری هسته‌ای و غنی‌سازی 20 درصد اورانیوم است که باید چنین قراردادی را امضا کنیم و بعد 19 درصد سهم ایران شود، بعد می‌گویند 15 درصد سهم توتال بیشتر نیست، 15 درصد از میدان گازی سهم توتال است، می‌گویند 80 درصد مال ایران، 100 درصد میدان گازی مال ما است، این ملک، مملکت و خاک ما است بعد هم می‌گویند در تمام این‌ها 84 میلیارد دلار ایران سهم دارد، این ثروت ایران است، گیر ما در قرارداد است نه در میدان نفتی که شما مغلطه می‌کنید و جواب ما را از میدان می‌دهید؛ برادران و عزیزان، این قوه مجریه.

 

قوه قضاییه امضاکنندگان قرارداد اصلاح‌نشده را تحت تعقیب قرار دهد

آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کرد: قوه مقننه ما هم در مورد این فساد سکوت مرگبار کرده، آقایان قوه قضاییه، مقام معظم  رهبری فرمودند استیفا و احیای حقوق عامه از وظایف قوه قضاییه است. «تکبیر» قوه قضاییه باید بیاید بررسی کند، امضاکنندگان این قرارداد را تحت تعقیب قرار بدهد، حق این مردم را بگیرد. «هیهات منا الذله»