ماه محرم الحرام

ماه صفر المظفرو اربعین

پنل بالا

رهبری

اخبارمدرسهبرجام شکست خورده،حکمیت تحمیل شده به...

رای دهی:  / 9
ضعیفعالی 
  • قدس متعلق به فلسطینیان است
  • جاهلان قرن 21، جنایت می‌بینند، سکوت می‌کنند
  • اروپایی‌ها قول می‌دهند اما تضمین نه!
  • هشدارهای رهبری نسبت به غیرقابل‌اعتماد بودن غرب
  • جاهلان داخلی گناه شکست برجام را گردن رهبری می‌اندازند
  • برجام شکست‌خورده، همان حکمیت تحمیل‌شده به امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است

خطبه اول

آنچه اکثر مفسرین در مورد "وَشَارِکْهُمْ فِی الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ " مشارکت شیطان در اولاد می دانند این است که شما فرزندی را تربیت کرده و رنجهای بسیاری را در دوران بچگی اش متحمل شدید تا بزرگش کردید تا این بچه بزرگ شد و این بچه شد عامل شیطان، تا روزی که این بچه را نداشتید انسان خوبی بودید اما همین که این بچه آمد شدید آدم بد چون بچه شما را به فساد و گناه می کشاند. برادران و خواهرانی که سنتان به جایی رسیده که بچه هاتان بزرگ شده اند حواستان باشد این فرزندتان شما را جهنمی نکند

 

 

آیت الله علم الهدی ظهر امروز؛ جمعه، 28 اردیبهشت ماه 97 در خطبه اول نماز جمعه مشهد مقدس که در جوار حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) برگزار شد، با اشاره به بحث جلسات قبل، اظهار کرد: در هفته گذشته شیوه های وسوسه شیطان را از آیات 62 تا 65 سوره ی اسرا را مورد بحث قرار دادیم. عملیاتی که شیطان نسبت به افراد تسخیر کرده خود انجام میدهد در آیه 64 بحث شده است.

 وی گفت: خدا در این آیه می فرماید" وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِکَ وَأَجْلِبْ عَلَیْهِمْ بِخَیْلِکَ وَرَجِلِکَ وَشَارِکْهُمْ فِی الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ وَعِدْهُمْ ۚ وَمَا یَعِدُهُمُ الشَّیْطَانُ إِلَّا غُرُورًا" در این آیه افرادی که شیطان تسخیر می کند نسبت به آنها 4 عملیات انجام میدهد، اولاستفزاز بصوت است، مفسرین این را دو معنا کرده اند ، معنای اول اگر در قالب یک تصویر بیان شود مانند رمه های شتر یا گله گوسفندی است که ساربان یا چوپان بخواهد آنها را حرکت دهد صدایی را از خود خارج میکند که با آن رمه حرکت می کند و این استفزاز به صوت است.

 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی بیان داشت: خداوند متعال در آیه ۶۴ سوره اسرا عملیات اول شیطان را برای کسی که تسخیرش کرده و می خواهد به طرف فساد و ومظلمه و گناه حرکت دهد استفزاز به صوت می داند. همتانطوری که چوپان یا ساربان با یک صدای ویژه رمه خود را به حرکت در می آورد شیطان این رمه انسان تسخیر شده خود را به همین شکل به حرکت در می آورد. کسی که این صدا را از طرف شیطان شنیده و با این صدا به سمت گناه و فساد به حرکت در می آیند فکر نمی کند و نمی اندیشند که چرا حرکت می کند و نمی اندیشد که آخر حرکتش چه می شود و فقط با ان صدا به حرکت در می آید.

 

امام جمعه مشهد مشهد افزود: تفسیر دوم برای استفزاز به صوت تحقیر کردن،دست انداختن است.  شیطان کسانی را که تسخیر کرد به آنها اهمیت نمی دهد بلکه مانند انسانی که مسخره اش میکنند و دستش می اندازد دنبال خود می کشد و این یک عملیات شیطان نسبت به افراد تسخیر کرده خود است

 

وی گفت: عملیات دوم " وَأَجْلِبْ عَلَیْهِمْ بِخَیْلِکَ وَرَجِلِکَ" است بعد حرکت در آوردن این انسانها حرکت به سمت مورد نظر شیطان است، خدا در قرآن عوامل شیطان دو دسته می داند اول عواملی سواره که با سرعت فردی که تسخیر شده شیطان است را که میخواهد از مسیر خارج شود و به سمت خدا برگردد سریع وارد عمل شده و آن را به مسیر بر می گرداند. دوم عناصر پیاده ای که دارد رمه انسان های لجام زده تسخیر شده را اداره میکند و به سمت مورد نظر می رانند. این تصاویری که ذات مقدس الهی در آیه 64 سوره اسرا توضیح می دهد در حقیقت قابل تطبیق است بر انسانهایی که در زندگی فردی و اجتماعی به دام شبطان افتاده اند

 

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: عملیات سوم "وَشَارِکْهُمْ فِی الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ" مشارکت شیطان در اموال و اولاد است، خدا ما را آفریده و رزق ما را هم با حرکات، عملیات، کردار، فعالیت و کاسبی  خود به ما میرساند و قاعده اش این است که رزق ما از راه حلال برسد. ما چه از راه حرام و چه حلال دنبال درآمدی بروم این درآمد به صرف اینکه از راه حرام به دنبالش بروم اضافه نمی شود.

 

وی گفت: برادران و خواهران اگر پول اضافه ای را از راه حرام بدست آوردید این نه تنها برای شما نمی ماند حتی مقداری از رزق حلال شما را هم در زندگی به آتش می کشاند. خدا رزق ما را از راه حلال می دهد اما شیطان ما را وادار به کسب حرام میکند و با این کار مشارکت می کند در تحصیل مال حرام تا مالی که رزق خودم هست را از حرام و راه شیطانی بدست آوریم

 

امام جمعه مشهد مشهد افزود: معنای دومش این است که شما با عرق جبین و با کسب و کار مال حلال بدست آوردید اما شیطان مال شما را تصرف میکند و آن را در مسیر معصیت و گناه استخدام می کند و کاری میکند این مشارکت اموال است، اگر این پول خرج حرام شد بدان شیطان آمد پول و مال شما را دزدید و رفت

 

آیت الله علم الهدی افزود: آنچه اکثر مفسرین مشارکت در اولاد می دانند این است که شما فرزندی را تربیت کرده و رنجهای بسیاری را در دوران بچگی اش متحمل شدید تا بزرگش کردید تا این بچه بزرگ شد و این بچه شد عامل شیطان، تا روزی که این بچه را نداشتید انسان خوبی بودید اما همین که این بچه آمد شدید آدم بد چون این بچه شما را به فساد و گناه می کشاند

 

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی بیان داشت: برادران و خواهرانی که سنتان به جایی رسیده که بچه هاتان بزرگ شده اند حواستان باشد این فرزندتان شما را جهنمی نکند، عزیزان حواستان باشد وقتی رنگ دین عوض شد و سبقه دین و رنگ دین با بزرگ شدن بچه در زندگی تان کمتر شد این مشارکت در اولاد است

 

آیت الله علم الهدی افزود: ماه رمضان فرصتی الهی است و خدا در رهگذر عمر یکساله ما دریچه ای باز کرد تا بیاییم هوای تازه عبودیت حق در ماه مبارک رمضان بر شما بوزد و حالت کسالت و نفرت و جدایی و وضعیت خاص ما در دوری از خداوند در ما درست شود. در این ماه به نقل از رسول اکرم شیاطین به قول و زنجیر است و این بهترین فرصت برای پاره کردن لجام و افسار شیطان برای ما است تا از تسخییر و قید اسارتشیطان رها شویم و بنده خدا شویم

 

 

 

برجام شکست‌خورده، همان حکمیت تحمیل‌شده به امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) است

 جاهلان قرن 21، جنایت می‌بینند، سکوت می‌کنند

 

 

 

خطبه دوم

 

 برجام شکست خورد، معلوم است که این پیمان را چه کسی راه انداخت، چه کسی پیگیری و چه کسی اجرا کرد، حالا یک عده جریان‌ها و عناصر ناپاک سیاسی می‌گویند «اگر بناست کسی در مسئله برجام بازخواست شود، خود آقاست»، این نامردی، خیانت و جاهلیت است.

 آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته، 28 اردیبهشت‌ماه 97 در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: حلول ماه مبارک رمضان، ماه ضیافت الله را به محضر مقدس شما برادران و خواهران تبریک عرض می‌کنم، آرزوی موفقیت کامل در بهره‌برداری از فیوضات این ماه مخصوصاً فیوضات سحرهای این ماه در تهجد، عبادت و دلدادگی حق برای همه شما عزیزان، برادران و خواهران دارم.

ایشان ادامه داد: مسائلی که این روزها در دنیا اتفاق افتاده، در یک جمع‌بندی به این نتیجه می‌رسیم که انگار جاهلیت جدیدی را بشر به آن مبتلا شده و جاهلیت تازه‌ای در انسان‌ها به وجود آمده است؛ بسیاری از حرکت‌های غیرانسانی و ضد انسانی که در گذشته برای هر انسان و جامعه‌ای شرم‌آور بود، الآن دیگر قبحش را ازدست‌داده به صورتی که از طرف هیچ انسانی تقبیح نمی‌شود؛ یک جنایتکاری، جنایتی انجام داده.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی به جنایات رژیم کودک کش صهیونیستی از زمان ورود به سرزمین‌های اسلامی اشاره کرد و گفت: امثال بنده و کسانی که یک مقدار سنشان از من کمتر است، خوب یادشان می‌آید در جنگ 6 روزه ژوئن 67، اسرائیل تجاوز کرد، قدس شرقی و کرانه باختری که جزو کشور اردن و یک کشور اسلامی بود، غصب و تصرف کرد، قبلاً قسمت غربی را تصرف کرده بود اما غصب قسمت شرقی را به چشم خودمان دیدیم؛ این مسجدالاقصی در زمان ما کسانی که زمینی می‌رفتند مکه، بعد از سفر حج می‌آمدند در کرانه باختری، در اریحا، مسجدالاقصی را زیارت می‌کردند، قبر حضرت ابراهیم خلیل را زیارت می‌کردند و به عتبات می‌رفتند، این جزو برنامه سفر کسانی بود که زمینی می‌رفتند مکه، این مال مسلمانان و معبد آنان بود، این‌ها آمدند تصرف و غصب کردند.

 

قدس متعلق به فلسطینیان است

 

ایشان خاطرنشان کرد: کسانی را که بیرون کردند، خانه، زندگی و سرزمینشان را گرفتند، می‌گویند ما آمدیم بگوییم این سرزمین ما هست، با این که یک قلدری با آدم کشی تصرف کند مثل حرکت‌های قرون‌وسطایی که در دوره جاهلیت بشر صورت می‌گرفته، درست نیست، یک ناپاک گردن‌کلفت جانی از آن سر دنیا می‌آید، سفارت خودش را به اینجا منتقل می‌کند، می‌گوید این مال این‌هاست حتی اینجا را پایتخت خودشان کنند، مردمی به راه افتادند که نه جنگ دارند، نه اسلحه دارند، پای پیاده راه افتادند بگویند اینجا خانه ما بوده شما گرفتید، ولو امروز در تصرف شماست اما قائل باشید به این که خانه ما است، این را به مملکت خودتان ضمیمه نکنید.

 

این‌ها را از آسمان به باد گلوله ببندد، قتل عامل کنند، 60، 70 نفر را بکشند، چند صد نفر را زخمی کنند، بچه شیرخواره را در آغوش مادرش تیر بزنند و بچه غرق در خون در آغوش مادرش جان دهد ولی کسی در دنیا نگوید چرا؟ «مرگ بر اسرائیل»

این دستگاه سازمان ملل، حقوق بشر و شورای امنیت که از اول هم جریان پوشالی و مسخره بوده، حتی برای حفظ آبروی ظاهری خودشان هم نگویند چرا، اعتراض نکنند، این جاهلیت بشر را گرفته بدتر از جاهلیت قرون‌وسطایی.

 

اروپایی‌ها قول می‌دهند اما تضمین نه!

 

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: نکته دوم، در همین جاهلیت، قراردادی بستند، یک گردن‌کلفت درنده جانور صفت، یک‌طرفه از این قرارداد بیرون رفته، قرارداد جمعی بوده، قرارداد یک نفر نبوده، قرارداد از نظر حقوقی لغو شده است، وزیر خارجه کشور رفته به کشورهای اروپایی گفته ما حاضریم قرارداد را با شما ادامه دهیم به شرطی که منافع ما در این قرارداد تأمین شود و انگیزه‌ای که ما به خاطر آن قرارداد بستیم، محقق شود؛ سه کشور اروپایی که منادی دموکراسی و مدعی ترقی هستند، در جلسه‌ای چندساعته صحبت کردند و گفتند شما باید قراردادی ادامه دهید که برای منفعت شما است و ما نیز سعی می‌کنیم منافع شما را تأمین کنیم.

 

ایشان خاطرنشان کرد: بیانیه صادر کردند که خواسته‌های ایران بر حق است و باید این منافع که ریز بیان کردند ارتباطات بانکی، مسئله آزادی فروش نفت، گاز و مواد پتروشیمی، مسئله سرمایه‌گذاری‌های آزاد در این کشور، همه این‌ها را هم تأیید کردند اما بعد می‌آیند با تمام گردن‌کلفتی، می‌گویند ما تضمین نمی‌دهیم، قباحت در این حد؟ اگر حق است چرا تضمین نمی‌دهید؟ این جاهلیت است، انسانیت و شرایط انسانیت از بین رفته، معادله بندی انسانیت از بین رفته و متأسفانه این جاهلیت قرن 21 که دنیا را گرفته است، در برخی جریان‌های سیاسی و عناصر سیاسی داخل کشور ما نیز سرایت کرده است.

 

هشدارهای رهبری نسبت به غیرقابل‌اعتماد بودن غرب

 

امام‌جمعه مشهد مقدس به انعقاد قرارداد برجام با 1+5 و خروج آمریکا از آن اشاره کرد و گفت: قصه برجام جلوی چشم همه‌تان بود، از روز اول که دولت خواست مسئله معاهده فناوری هسته‌ای را با 1+5 ببندد، مقام معظم رهبری از اول فرمودند «من به این‌ها اطمینان ندارم، مورد اعتماد من نیستند، به غرب اعتماد ندارم و این نتیجه‌ای ندارد جز ضرر و زیان چیز دیگری نخواهیم دید، مردم دولتی تعیین کردند و دولت می‌گوید من با این می‌خواهم مشکلات اقتصادی را حل کنم، جلوی‌تان را نمی‌گیرم ولی من به این‌ها اطمینان نمی‌کنم، از اول این حرف را زدند.

ایشان یادآور شد: بعد هم که این‌ها رفتند پیمان و قرارداد را بستند، مقام معظم رهبری هم خصوصی، هم علی رئوس الاشهاد و هم در سخنرانی‌هایشان در مقابل مردم گفتند این قرارداد در صورتی قابل‌اعتنا است که رئیس‌جمهور آمریکا امضا کند تمام تحریم‌ها را برداشته، این را خودشان فرمودند، جلوی چشم مردم هم گفتند؛ این شرط که عمل نشد، رئیس‌جمهور آمریکا که ننوشت و امضا نکرد، به مجلس آمد، مجلس هم گفت این درست نیست و نتیجه بررسی و مطالعاتشان این شد که این قرارداد به ضرر است منتها با برنامه‌ریزی یک سری جریان‌ها، یک‌مرتبه حساب‌نشده به تصویب مجلس رساندند که این قضیه را خودتان می‌دانید.

 

جاهلان داخلی گناه شکست برجام را گردن رهبری می‌اندازند

 

آیت‌الله علم‌الهدی، تلاش برای مقصر نشان دادن رهبری در موضوع برجام را جاهلیت جریان‌ها و عناصر سیاسی داخلی دانست و افزود: این به شکست خورد، با ضرر متوجه شد، چند صد سانتریفیوژ را از کار انداختیم، چاله آب‌سنگین را با بتن پر کردیم، فناوری 20 درصدی خود را کنار گذاشتیم، این‌همه ضربه و خسارت، آخر هم شکست خورد؛ معلوم است که این پیمان را راه انداخت، کی اجرا کرد، کی این برنامه را پیگیری کرد و مقام معظم رهبری هم مسیر را باز گذاشتند، حالا یک عده جریان‌ها و عناصر ناپاک سیاسی درآمدند و می‌گویند اگر بناست کسی در مسئله برجام بازخواست شود، خود آقاست، این نامردی، خیانت و جاهلیتی است که در دنیا هست و وارد کشور ما شده و این مرض جاهلیت را برخی جریان‌ها و آدم‌های سیاسی را گرفته.

 

ایشان به مظلومیت رهبری معظم انقلاب اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری مظلومیتی پیداکرده مثل مظلومیت جدش امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)؛ خوارج در جنگ صفین قیام کردند، جلوی مالک اشتر را گفتند و نگذاشتند جنگ به پیروزی برسد و آخر آمدند به امیرالمؤمنین پیشنهاد حکمیت دادند، امیرالمؤمنین با حکمیت مخالف بودند، گفتند این کلاهی است که سر شما می‌گذارند، امیرالمؤمنین را مجبور کردند که باید حکمیت را قبول کنی، امیرالمؤمنین به‌اجبار حکمیت را پذیرفت، درنتیجه حکمیت تمام این‌هایی که آمده بودند سرشان کلاه رفت، حکمیت شکست خورد، فساد بار آورد و این‌ها آمدند به امیرالمؤمنین گفتند تو از این که حکمیت را قبول کردی، توبه کن و اگر توبه نکنی، تو کافری و با تو می‌جنگیم و جنگ نهروان را راه انداختند.

 

 

برجام شکست‌خورده، همان حکمیت تحمیل‌شده به امیرالمؤمنین است

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، برجام را به حکمیت دوران امیرالمؤمنین تشبیه کرد و ادامه داد: این کار شبیه حکمیت نیست که آقا بگویند این پیمان عمل نخواهد شد، به آنان اعتماد نیست، شرط هم گذاشتند و شرط ایشان هم عمل نشد، بعد بگویند گناه برجام به گردن شماست، یعنی همان مسئله خوارج نهروانی که گفتند گناه حکمیت به گردن امیرالمؤمنین است، با این‌ها چه فرقی دارند؟ آن جاهلیت گذشته انگار به دنیا برگشته و همه دنیا را گرفته و متأسفانه بعضی جریان‌های سیاسی و عناصر ناپاک سیاسی در کشور را گرفته است.

ایشان اضافه کرد: این شما متدینین هستید که باید بیدار و هوشیار باشید و تکلیف خودتان را با بصیرت کامل در عرصه و پهنه جاهلیت به وجود آمده چه آن جاهلیتی که به داخل کشور سرایت کرده و چه جاهلیتی که دنیا را فرا گرفته است، شما باید سطح بصیرت خود را بالا ببرید، پای ولایت بایستید، پای دین بایستید، پای اسلام جان‌فشانی کنید و دین و ولایت اهلی بیت از چنگ این نابکاری‌ها را شما نجات دهید.