ماه محرم الحرام

ماه صفر المظفرو اربعین

پنل بالا

رهبری

اخبارمدرسهتصویب CFT، یک بدعت و خودتحریمی

رای دهی:  / 8
ضعیفعالی 
  • حضرت زینب (سلام‌الله علیه) تابلو دشمن‌ستیزی
  • تصویب CFT، ضد آموزه دشمن‌ستیزی است
  • خودتحریمی با دسیسه آمریکا و شورای امنیت
  • در تصویب CFT، مبانی رهبر انقلاب نادیده گرفته شد
  • مبنای رهبری، نپیوستن به کنوانسیون‌های مجهول است
  • تصویب CFT، یک بدعت و حرکت در مسیر خودتحریمی بود
  • مگر شما برای گرفتن بهانه از آمریکا نماینده شدید؟
  •  انبیاء از وسوسه شیطان مصون هستند

خطبه اول ـ «الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ» که خداوند در سوره مبارکه ناس می‌فرماید، انبیا الهی و اولیاء خدا از این آیه مستثنا هستند و مورد وسوسه شیطان قرار نمی‌گیرند.

آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه اول نمازجمعه این هفته، 20 مهرماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با بیان این‌که کلام ما در خطبه اول، درباره شیطان‌شناسی از قرآن بود، اظهار کرد: در مقام درمان وساوس و القائات شیطانی، آیات سوره مبارکه ناس را تفسیر می‌کردیم، به آیه «الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ» رسیدیم.

 

ایشان ادامه داد: در هفته گذشته آیه 52 سوره حج قرائت شد، برخی مفسرین آیه را اینگونه تفسیر کردند که شیطان گاهی به سراغ انبیا نیز می‌رود و ممکن است نسبت به انبیا و پیامبران الهی و جریان وحی هم طمع بورزد چون این « وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِکَ مِنْ رَسُولٍ وَ لا نَبِیٍّ إِلاَّ إِذا تَمَنَّی أَلْقَی الشَّیْطانُ فی‏ أُمْنِیَّتِهِ فَیَنْسَخُ اللَّهُ ما یُلْقِی الشَّیْطانُ ثُمَّ یُحْکِمُ اللَّهُ آیاتِهِ وَ اللَّهُ عَلیمٌ حَکیمٌ»؛ «أَلْقَی الشَّیْطانُ فی‏ أُمْنِیَّتِهِ» را برخی مفسرین تعبیر کردند که وقتی خداوند پیغمبری مبعوث می‌کند، شیطان در آرزوی او وسوسه ایجاد می‌کند.

امام جمعه مشهد اضافه کرد: سینه انسان کانون وسوسه شیطان است و کانون آرزوهای انسان‌ها نیز سینه انسان به‌عنوان ظرف دل هست، ظاهر آیه این است که وسوسه شیطان به کانون وسوسه انبیا که سینه آنان است تعلق می‌گیرد، برخی مفسرین شأن نزول این آیه را حدیث غرانیق مطرح کردند که از نظر ما، حدیثی مجعول و اهانت به پیغمبر و مقام وحی نبوت است؛ مقام وحی و نبوت، مقام عصمت است، مقامی نیست که شیطان به این مقام دست پیدا کند و اگر بنا شد سینه انبیا مرکز دست‌برد شیطان و وساوس شیطانی قرار بگیرد، وحی انبیا از درجه اعتبار ساقط می‌شود و این مسئله با اعتقاد ما و مقام وحی انبیا سازگار نیست.

ایشان تصریح کرد: این عبارت معنای دیگری دارد؛ انبیا الهی وقتی مبعوث به رسالت می‌شوند، آرزوی آنان فقط یک مسئله است و آن این‌که دین وشریعت خودشان را توسعه دهند و مردم را به وحدانیت پرودگار گرایش بدهند، این آرزوی انبیا است که در سینه و دل آنان قرار می‌گیرد، شیطان در مقام مقابله با این آرزو درمی‌آید، نه این که شیطان در آرزوی انبیا دخالت می‌کند، شیطان در تحریک سائلین، وسوسه کفار و دشمنان انبیا، آنان را در مقابل آرزوی انبیا تحریک می‌کند، این القا شیطان در آرزوی انبیا است نه وسوسه خود انبیا، شیطان، کفار، ظالمین و دشمنان را وسوسه می‌کند که این‌ها در مقابل آرزوی انبیا بایستند و بجنگند.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: خداوند این وسوسه را در دل کافران و ظالمان باطل می‌کند و راه را برای شکوفایی فطرت خداپرستی همان کفار، باز می‌کند، نه این که شیطان در آرزوی انبیا دست می‌برد؛ مقام مقدس انبیا اجل از این است که مورد دستبرد شیطان قرار بگیرد یا شیطان به انبیا الهی راه داشته باشند.

ایشان به آیه 24 سوره یوسف و ماجرای حضرت یوسف و زلیخا اشاره و اظهار کرد: در این آیه آمده است «وَلَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَهَمَّ بِهَا...»، وقتی زلیخا توانست یوسف را در آن خانه خلوت به دام بیندازد، زلخیا با یوسف گلاویز شد و یوسف هم به زلیخا گلاویز شد اگر برهان رب را نمی‌دید.

عضو مجلس خبرگان رهبری به تفسیر این آیه پرداخت و گفت: در مجلس مأمون، حسن‌بن جهد به امام رضا (علیه‌السلام) عرض کرد مگر نمی‌گویید انبیا معصوم هستند و مورد دستبرد و وسوسه شیطان قرار نمی‌گیرند؟ حضرت فرمودند چرا، اعتقاد ما همین است، گفت پس در مورد این آیه چه می‌گویید؟ اگر یوسف پیغمبر معصوم بود، چطور به طرف زلیخا رفت؟ حضرت خشمناک شدند که تو چنین پنداشتی که یوسف، اهتمام به زنا ورزید؟ یوسف گلاویز زلیخا شد و قصد مباشرت نامشروع با او داشت؟ گفت پس معنای آیه چیست؟ حضرت فرمودند یوسف تصمیم گرفت زلیخا را بکشد؛ یعنی وقتی درها بسته شد، یوسف در آن خانه خلوت مغلول با زلیخا محبوس شد و زلیخا با آن شرایط به طرف یوسف آمد، یوسف در مسیر عشق به حق و دلدادگی به خدا، سنگلاخ شیطانی احساس کرد و او تصمیم گرفت این سنگلاخ شیطانی را در راه دلدادگی به حق از سر راه خود بردارد.

 

ایشان خاطرنشان کرد: اگر برهان رب را نمی‌دید، یوسف زلیخا را کشته بود به‌خاطر این‌که بنده عاشق و دلداده خدا، کوچک‌ترین سنگلاخی را در مسیر دلدادگی و عشق به حق تحمل نمی‌کند، نمی‌تواند عرصه از نفرت حق را در مسیر عبودیت خود ببیند، اگر در باز نشده بود، یوسف زلیخا را کشته بود؛ برهان رب این بود که وقتی یوسف به‌طور طبیعی به طرف در فرار کرد، زلیخا خندید و گفت به در بسته فرار می‌کنی؟ تا یوسف دست روی در گذاشت، در باز شد، این برهان رب بود.

آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر این‌که شیطان نمی‌تواند به انیباء الهی دست اندازی کند، اظهار کرد: «الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ» که خداوند در سوره مبارکه ناس می‌فرماید، انبیا الهی و اولیاء خدا از این آیه مستثنا هستند و مورد وسوسه شیطان قرار نمی‌گیرند، این مبنای اعتقادی ما نسبت به عصمت انبیا الهی است.

 

خطبه دوم

 

 

این که تصویب شد، بدعت و مسلط کردن دشمن بود، حرکت در مسیر خودتحریمی در مقابل نیروهای مدافعی بود که در نهادهای دفاعی ما جان می‌دهند و از ما حمایت می‌کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نمازجمعه این هفته مشهد مقدس در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با بیان این‌که فصل اسارت اهل بیت سیدالشهدا (علیه‌السلام)، آغاز رزمایش دشمن‌ستیزی است، اظهار کرد: امروز، روز دوم ماه صفر است، روز اول ماه صفر، روز ورود اهل بیت مظلوم سیدالشهدا (علیه‌السلام) به شهر شام بود، وجود اقدس امام سجا (علیه‌السلام) فرمودند آنقدری که پیغمبر اکرم درباره محبت ما اهل بیت سفارش کردند، اگر همان اندازه به امت سفارش می‌کردند ما اهل بیت را اذیت کنند و ظلم کنند، بیشتر از آنچه در شام با ما رفتار کردند، نبود.

 

 

 

حضرت زینب (سلام‌الله علیه) تابلو دشمن‌ستیزی

 

ایشان ادامه داد: برای ما، روز اول ماه صفر، روز تمرین و رزمایش دشمن‌ستیزی است، بزرگ‌ترین رزمایش دشمن‌ستیزی را زینب کبری در روز اول ماه صفر در شهر شام در مجلس یزید به ما آموختند و راهبرد دشمن‌ستیزی از طرف میوه دل امیرالمؤمنین در شام آموخته شد که ما در ستیز با دشمن به هیچ وجه کوچک‌ترین ملاحظه‌ای نکنیم و در نبرد با دشمن از پا ننشینیم.

 

امام جمعه مشهد مقدس افزود: وجود مقدس زینب کبری (علیه‌السلام)، به ظاهر خانمی  که بازوانش را با ریسمان بسته‌اند و در چنگال دشمن اسیر است، دشمنی که در بهبهوهه قدرت تا دندان مسلح، از انواع جنایت‌ها، مظالم، ناپاکی‌ها و فجایع نسبت به وجود مقدس سیدالشهدا کوتاهی نداشته، در مقابل چنین دشمنی فریاد می‌زند «یزید، تو هیچی، تو پوچی، عظمتت را کوچک شمردم و ناچیز می‌پندارم، یزید، تو پسر آزاد شده‌ها هستی، تو پسر کفاری هستی که بردگی مسلمانان درآمدند و پیغمبر آنان را آزاد کرد».

 

 

 

ایشان یادآور شد: یزید در عین قدرت، احساس کرد در حقارت شدید قرار گرفته است، تنتنه صدای زینب کبری در کاخ پیچیده است، همه محو و فریفته سخنان، کلمات و جملات زینب هستند، همه را محو کرده، یزید، جِرم کوچک بی‌ارزشی روی تخت نشسته و عظمت و قدرت متعلق به زینب است.

 

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: این دختر علی است که دارد حرف می‌زند، دختر حیدر کرار است، یزید احساس حقارت کرد، خودش را کوچک دید که با این اسلحه، قدرت، نیروی نظامی و این امکانات، خانم اسیر می‌گوید «عظمتت را کوچک شمردم ای یزید»، اول خواست زینب را ساکت کند، شروع کرد با چوب بر لب تشت زدن، شاید صدای زمزمه چوب بر لب تشت نگذارد جمعیت صدای زینب را بشنوند اما تن صدای زینب آنقدر قوی است که با این چیزها خاموش نمی‌شود، مستأصل و بیچاره شد، شروع کرد با چوب بر لب و دندان سر بریده زدن، همین که صدای چوب بلند شد، زینب ساکت شد و کلام را قطع کرد؛ تا امروز مسؤول حرف زدن و دشمن‌ستیزی است اما از امروز باید یتیم‌داری کند و بچه‌های پدر کشته سر بریده بابا را زیر چوب خیزران نبینند، همین که صدای چوب بلند شد، یک نازدانه از جا حرکت کرد، دامن عمه را گرفت، گفت ببین عمه این ظالم با سر بابا چه می‌کند.

 

 

 

تصویب CFT، ضد آموزه دشمن‌ستیزی است

 

 ایشان با تأکید بر این‌که نباید از هیچ حرکت دشمن بترسیم، گفت: برادران و خواهران، زینب به ما دشمن‌ستیزی آموخت، در هر حال باید با دشمن جنگید، هیچ قدرتی از دشمن نباید چشم ما را پر کند، هیچ تهدیدی از دشمن نباید مقاومت ما را از بین ببرد و هیچ حرکتی از دشمن نباید ما را از دشمن‌ستیزی و مبارزه انقلابی سر جایمان بنشاند؛ متأسفانه آنچه در روز یکشنبه در مجلس شورای اسلامی انجام گرفت، ضد این آموزه زینب و حسین (علیها سلام) بود.

 

 

 

خودتحریمی با دسیسه آمریکا و شورای امنیت

 

نمابنده ولی فقیه در خراسان رضوی با هشدار نسبت به دسیسه آمریکا برای تصویب لیست سیاه تروریست خود در شورای امنیت، خاطرنشان کرد: در روز یکشنبه در مجلس شورای اسلامی، خلاف زینب‌آموزی و حسین آموزی عمل شد، در خط زینب و امام حسین نبود؛ مسئله CFT که یکی از معاهدات کنوانسیون FATF بوده، به عنوان منع تأمین مالی تروریسم در روز یکشنبه در مجلس تصویب شد، الان آمریکا در لیست سیاه تروریسم خودش، انصارالله یمن، حزب‌الله لبنان، حماس فلسطین و سپاه قدس ایران دارد، اگر این لیست سیاه آمریکا با دسیسه‌های استکبار جهانی به تصویب شورای امنیت برسد، چون تا به امروز آمریکا هر شگرد شیطانی داشته به تصویب شورای امنیت رسانده چون شورای امنیت نان خور آمریکا و سازمان ملل در اختیار استکبار جهانی است، اگر این لیست سیاه را به تصویب شورای امنیت برسانند، ما با این مصوبه خود تحریمی کردیم، دیگر باید سپاه قدسی که جان این ملت است و روح دفاع این کشور است، از عرصه معاملات بانکی و ارتباطات مالی ما حذف شود.

 

ایشان اضافه کرد: زینب به ما یاد داد با دشمن بجنگیم، به‌عنوان ملت زینبی و حسینی، چطور بیاییم راه و جاده را برای دشمن باز کنیم آن هم با تصویب لایحه‌ای که در حقیقت دشمن را بر ما مسلط کند؟ مقام معظم رهبری، آنی که اجازه فرمودند، مسئله بررسی این لایحه در مجلس بود؛ طی نامه‌ای که دفتر مقام معظم رهبری به رئیس مجلس نوشتند «رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، با سلام و تهیت؛ در پی استفساریه تلفنی جناب عالی نسبت به مخالفت یا عدم مخالفت مقام معظم رهبری با بررسی لوایح چهارگانه و کنوانسیون‌ها در مجلس شورای اسلامی، به‌دنبال فرمایشات معظم له در دیدار با نمایندگان، فرمودند آنچه من در دیدار با نمایندگان راجع به لوایح چهارگانه و کنوانسیون‌ها گفتم، مربوط به اصل کنوانسیون‌ها بود نه کنوانیسونی خاص لذا با بررسی این لوایح در مجلس، مخالفتی ندارم».

 

 

 

در تصویب CFT، مبانی رهبر انقلاب نادیده گرفته شد

 

آیت الله علم الهدی با بیان این‌که نمایندگان مجلس در تصویب CFT، مبانی رهبر معظم انقلاب را در نظر نگرفتند، گفت: مقام معظم رهبری اجازه دادند این لوایح در مجلس بررسی شود، ما هم قبول داریم، بررسی به حق است و بر حسب دستور و اجازه مقام معظم رهبری است اما عزیزانی که این را در مجلس بررسی کردند و CFT، قانون منع تأمین مالی تروریسم را تصویب کردند، آیا این بررسی با توجه به مبنای رهبری بود یا بی‌توجه به مبنای رهبری؟ شما عزیزان ما در مجلس شورای اسلامی، نماینده این مردم هستید، این مردم نیز روز و شب داد می‌زنند «مرگ بر ضد ولایت فقیه».

 

ایشان افزود: شما باید این لایحه را با توجه به مبنای مقام معظم رهبری بررسی می کردید به عنوان نماینده مردم پیرو ولی فقیه یا بی‌توجه به مبنای مقام معظم رهبری؟ مبنای رهبری در کنوانسیون‌ها چیست؟ دردیدار نمایندگان مجلس فرمودند «این معاهدات ابتدا در اتاق فکر قدرت‌های بزرگ برای تأمین منافع و مصالح آنان پخت‌وپز می‌شود و سپس با پیوستن دولت‌های همسو، دنباله رو یا مرعوب، شکل به ظاهر بین‌المللی می‌گیرد به گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران آنان را قبول نکنند، او را مورد تهاجم شدید قرار می‌دهند که مثلأ 150 کشور پذیرفته‌اند، شما چطور رد می‌کنید؟»

 

 

 

مگر شما برای گرفتن بهانه از آمریکا نماینده شدید؟

 

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ایشان در ادامه صحبت‌هایشان فرمودند «هما‌ن‌طور که درباره برخی کنوانسیون‌های بین‌المللی اخیر مطرح شده در مجلس، گفتم مجلس شورای اسلامی که رشید، بالغ و عاقل است باید مستقلأ در موضوع آتی مبارزه با تروریسم و مبارزه با پولشویی قانون‌گذاری کند اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد، به کنوانسیون‌هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنان آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند، این را مقام معظم رهبری فرمودند.

 

ایشان اظهار کرد: مبنایشان این است که به این کنوانیسیون‌ها نپیوندیم، اجازه هم دادند در مجلس بررسی شود، آقای نماینده مجلس، نماینده مردم مقلد و پیرو رهبری است، او باید به مبنای مقام معظم رهبری توجه می‌کرد و بررسی می‌کرد یا بی‌توجه می‌بود و با نظر خودش بررسی می‌کرد؟

 

 

 

مگر شما برای گرفتن بهانه از آمریکا نماینده شدید؟

 

آیت‌الله علم‌الهدی با انتقاد از توجیه نمایندگان مجلس در تصویب این کنوانسیون، گفت: تازه شما بررسی کردید و به این نتیجه رسیدید که باید برای حفظ موقعیت الان کشور، این لایحه را تصویب کنیم، چطور به این نتیجه رسیدید؟ کارشناس‌ترین و متخصص‌ترین که آن روز در مجلس بود، آقای وزیر خارجه بود، از وزیر خارجه در مجلس آن روز، کارشناس‌تر نداشتیم در این مسئله، آقای وزیر خارجه رسمأ اعلام کرد «تصویب این قضیه مشکلات شما را حل نمی‌کند»، گفت «نه من تضمین می‌کنم و نه آقای رئیس جمهور تضمین می‌کند که با این تصویب، مشکلات اقتصادی حل شود، فقط بهانه را از دست آمریکا می‌گیریم»، واقعأ وظیفه ما این است که بهانه را از دست آمریکا بگیریم؟

 

ایشان افزود: 40 سال است با آمریکا زندگی می‌کنیم، مگر آمریکا در همه جنایات و فجایعی که مرتکب شده، بهانه داشته؟ آنجایی که بهانه داشته، بهانه می‌کرده، آنجایی که بهانه نداشته، بهانه می‌تراشیده، آنجایی که قدرت بهانه‌تراشی دروغ هم نداشته، بی‌بهانه جنایت می‌کرده؛ مگر ایرباس مسافری روی هوا را زدن،  250 زن و بچه بیگناه را پودر و خاکستر کردن، مگر آمریکا بهانه داشت؟ بنشینیم در مجلس و فقط برای بهانه آمریکا حرف بزنیم و تصویب کنیم؟

 

 

 

تصویب CFT، یک بدعت و حرکت در مسیر خودتحریمی بود

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، تصویب این کنوانسیون را بدعت دانست و افزود: مبنای مقام معظم رهبری این است، مراجع تقلید این کنوانسیون را تحریم کردند، بعد بگوییم بررسی کردیم؟ پیغمبر فرمودند «إذا ظَهَرَتِ البِدَعُ فی اُمَّتی فَلیُظهِرِ العالِمُ عِلمَهُ ، فَمَن لَم یَفعَل فَعَلَیهِ لَعنَةُ اللَّهِ»، عالم وظیفه دارد بدعت که ظاهر شد، به مردم بگویند، مراجع تقلید گفتند، تحریم کردند، مقام معظم رهبری مبنای خودشان را بیان فرمودند، بنده هم یک طلبه هستم، وظیفه دارم بگویم این که تصویب شد، بدعت و مسلط کردن دشمن بود، حرکت در مسیر خودتحریمی در مقابل نیروهای مدافعی بود که در نهادهای دفاعی ما جان می‌دهند و از ما حمایت می‌کنند.

 

ایشان یادآور شد: برادران مسؤول، بدانید خدا از یک قطره خون شهید نمی‌گذرد، تصویبات و رفتار شما اگر با یک قطره خون شهید منافات داشته باشد، خدا از یک قطره خون شهید نمی‌گذرد، این نیست یک عده بچه‌هایشان شهید شوند و عزیزانشان را از دست بدهند و از داغ آنان بسوزند، شما بیایید برای دشمن جاده‌سازی کنید و راه را برای به طرف براندازی ما باز کنید.