حضرت معصومه سلام الله عليها فاطمه دوم (قسمت اول)

رای دهی:  / 12
ضعیفعالی 

ادامه مطلب در صفحه بعد...

حضرت معصومه سلام الله عليها فاطمه دوم - محمد محمدي اشتهارديآگاهى به فرهنگ و روش زندگى پرافتخار خاندان پيامبر (عليه السلام) و آل على و پناهندگى معنوى و علمى به اين پناهگاه مطمئن و استوار، يكى از اصيل‏ترين راه‏هاى شناخت اسلام ناب و بهره‏مندى از آن است، چرا كه آن از سرچشمه زلال اسلام آب نوشيده‏اند، و تبلورى از مكتب حيات بخش پيامبر اسلام (صلى الله و عليه و آله و سلم)هستند.

 در اين ميان، آگاهى به زندگى حضرت معصومه (عليه السلام) كه گلى درخشان از گلستان خاندان نبوت، و حرمش دارالشفاى آل محمد (صلى الله و عليه و آله و سلم)است، و آگاهى به سرزمين مقدس قم از قديم و نديم، و بركات اين سرزمين، و حوزه علميه آن، و آثار درخشان حوزه، و ماجراى مسجد جمكران و پايگاه بودن قم براى حكومت جهانى حضرت مهدى (عجل الله تعالى فرجه الشريف)و... هر كدام فرهنگى پربار و سازنده است، كه موجب هدايت و رشد بيشتر شده و ما در مسير ترقيات معنوى، مددكارى نيرومند، در سطح عالى خواهد بود.

 

پرتوى از تلألوء زهرا (عليها السلام)

 

آيتى از خداست معصومه                    لطف بى‏انتهاست معصومه

جلوه‏اى از جمال قرآن را               چهره‏اى حق نماست معصومه

عطر باغ محمدى دارد                      زاده مصطفى است معصومه

پرتوى از تلألوء زهرا                          گوهرى پربهاست معصومه

ماه عفت نقاب آل كسا                   دختر مرتضى است معصومه

اخترى در مدار شمس شموس        يعنى اخت الرضاست معصومه

زائران! يك در بهشت اينجاست          تربتش باصفا است معصومه

در توسل به عترت و قرآن                 باب حاجات ماست معصومه

از مدينه به قصد خطه طوس           رهروى خسته پاست معصومه

تا زيارت كند برادر خود                   فكر و ذكرش دعاست معصومه

روز و شب عاشق بيابان گرد              خواهرى باوفاست معصومه

يا مگر اوست زينب دگرى                   كز برادر جدا است معصومه

تا بدانى كه نيمه ره جان داد              بنگر اكنون كجاست معصومه

از وطن دور و از برادر دور                حسرتش غم فزاست معصومه

گر چه نشكسته سينه و پهلويش          در دلش داغ‏هاست معصومه

داغ زهرا و داغ اجدادش                          وارث كربلاست معصومه

هر حسينيه بيت اوست حسان     چون كه صاحب عزاست معصومه‏(1)

 

پيش سخن‏

 

در پناه بارگاه ملكوتى حضرت معصومه (عليه السلام)

 

آگاهى به فرهنگ و روش زندگى پرافتخار خاندان پيامبر (عليه السلام) و آل على و پناهندگى معنوى و علمى به اين پناهگاه مطمئن و استوار، يكى از اصيل‏ترين راه‏هاى شناخت اسلام ناب و بهره‏مندى از آن است، چرا كه آن از سرچشمه زلال اسلام آب نوشيده‏اند، و تبلورى از مكتب حيات بخش پيامبر اسلام (صلى الله و عليه و آله و سلم)هستند.

 

در اين ميان، آگاهى به زندگى حضرت معصومه (عليه السلام) كه گلى درخشان از گلستان خاندان نبوت، و حرمش دارالشفاى آل محمد (صلى الله و عليه و آله و سلم)است، و آگاهى به سرزمين مقدس قم از قديم و نديم، و بركات اين سرزمين، و حوزه علميه آن، و آثار درخشان حوزه، و ماجراى مسجد جمكران و پايگاه بودن قم براى حكومت جهانى حضرت مهدى (عجل الله تعالى فرجه الشريف)و... هر كدام فرهنگى پربار و سازنده است، كه موجب هدايت و رشد بيشتر شده و ما در مسير ترقيات معنوى، مددكارى نيرومند، در سطح عالى خواهد بود.

 

بر همين اساس، به عنوان برگرفتن خوشه‏اى از اين خرمن يا ليوان آبى از اين دريا، به نگارش اين كتاب اقدام گرديد، چرا كه اين امور از شعائر و نشانه‏هاى دين است، و بايد نشانه‏هاى دين را كه نقش به سزايى در سازندگى و باسازى و سازماندهى معنوى و فرهنگى دارند، ارج نهاد و حريم آنها را حفظ كرد، چنان كه قرآن مى‏فرمايد: و من يعظم شعائر الله فانها من تقوى القلوب؛

و هر كس نشانه‏هاى الهى را بزرگ دارد، اين كار نشانه تقواى دلهاست(2)

 

و مفهوم سوره كوثر، بيانگر استوارى و برقرارى هميشگى آثار خاندان نبوت ، و بهره‏گيرى قاطع از اين آثار و جلوگيرى از گزند دشمنان است.

 

احترام به مقدسات مذهبى‏

 

احترام به مقدسات مذهبى، و تجليل و بزرگداشت آن مقدسات، از امور بسيار مهم اسلامى است، بر همين اساس حتى تماس دادن جايى از بدن، بدون وضو به كلمه خدا (به هر زبانى كه نوشته شده باشد) حرام است، همچنين تماس دادن جايى از بدن به نام مبارك چهارده معصوم: (بنا به فتواى بسيارى از فقها) حرام است، رفتن جنب به مسجد يا حرم امامان (عليه السلام) حرام است، و هر گونه امورى كه توهين به حريم آنها باشد حرام است، اين گونه دستورها بيانگر آن است كه حريم مقدسات را بايد حفظ كرد، و با خلوص و پاكى فوق العاده از آنها بهره گرفت.

 

بزرگان ما به اين موضوع اهميت زيادى مى‏دادند، نقل شده روزى شاه عربستان سعودى به ايران آمد، و هدايايى براى مرجع كل، حضرت آيت‏الله العظمى بروجردى (رحمه الله) فرستاد، آقا در ميان آن هدايا، چند قرآن و مقدارى از پرده كعبه را پذيرفت و بقيه را رد كرد، و در ضمن شاه عربستان تقاضاى ملاقات با آقاى بروجردى كرده بود، آقا اين تقاضا را رد كرد، وقتى كه از علت اين امر سوال شد آقا فرمود: اين شخص (شاه عربستان) اگر به قم بيايد (به خاطر اينكه وهابى است به زيارت حضرت معصومه (عليها السلام) نمى‏رود) و اگر او به قم بيايد و به زيارت حضرت معصومه (عليها السلام) نرود، به مقام ارجمند حضرت معصومه (عليه السلام) توهين خواهد شد، و من به هيچ وجه چنين امرى را - كه توهين غيرمستقيم به حضرت معصومه (عليها السلام) است نمى‏پذيرم و تحمل نمى‏كنم.(3)

 

احترام متواضعا نه و عميق رهبر كبير انقلاب حضرت امام خمينى (رحمه الله) و مقام معظم رهبرى، از حضرت معصومه (عليها السلام) و مقدسات دين نيز شاهد ديگرى بر اين مطلب است. امام خمينى آن بزرگ مرد الهى كنار مرقد مطهر حضرت معصومه (عليها السلام) مى‏آمد و با كمال تواضع و خضوع ضريح را مى‏بوسيد، و به عقيده بعضى شايد علت آنكه او نخواست مرقد مطهرش در كنار مرقد مطهر حضرت معصومه (عليها السلام)باشد، از اين رو بود كه مبادا به حريم حضرت معصومه (عليها السلام) بى‏احترامى شود، زيرا با رفت و آمد ميليون‏ها نفر از مردم، و آمدن سران كشورها كنار قبر او، به طور طبيعى موجب كم رنگ شدن احترام به مرقد مطهر حضرت معصومه (عليها السلام) مى‏گرديد، و چنين كارى هرگز با خلق و خوى امام خمينى (رحمه الله) نسبت به خاندان عصمت و طهارت سازگار نبود.

 

مرحوم آيت‏الله العظمى، مرجع تقليد شيعيان آقاى نجفى مرعشى (رحمه الله) حدود شصت سال، در زمستان و تابستان، صبح قبل از اذان براى اقامه جماعت در حرم حضرت معصومه (عليها السلام) از خانه به طرف حرم مى‏آمدند، در بسيارى از موارد، هنوز درهاى حرم باز نشده بود، در پشت در به انتظار مى‏نشستند تا در باز گردد.(4)

 

يك بار خودم ديدم كه آن بزرگوار صبح قبل از اذان، عبا بر سر افكنده بود، و در پشت در صحن (جانب خيابان موزه) خود را به صحن چسبانده بود، و با كمال تواضع در انتظار آمدن خدام براى باز كردن در، مى‏نشست، گويى شخص نيازمند دردمند، به در خانه حضرت معصومه (عليها السلام) پناهنده شده است.

 

در وصيتنامه خود چنين سفارش كرد: جنازه مرا روبروى مرقد مطهر بى‏بى فاطمه معصومه (عليها السلام) قرار داده، و در اين حال يك سر عمامه‏ام را به ضريح مطهر و سر ديگر را به تابوت بسته، به عنوان دخيل (دست توسل) و در اين هنگام مصيبت وداع من حسين مظلوم با اهل بيت طاهرينش (عليهم السلام) را بخوانند.(5)

 

آرى بزرگان علم و عمل، اين گونه به مقدسات احترام مى‏كردند، و از شعائر مذهبى تجليل مى‏نمودند.

 

كتاب حاضر و وجه نام گزارى آن‏

 

آغاز سال 1350 هجرى شمسى بود كه به تأليف كتاب زندگينامه حضرت معصومه (عليها السلام) اقدام نمودم، مورد علاقه دوستداران خاندان پيامبر (صلى الله و عليه و آله و سلم)قرار گرفت و در همان سال‏ها، چهار بار به چاپ رسيد، اينك شايسته ديدم كه آن را با تجديد نظر كامل و تهذيب و تكميل اهدا كنم كه به خواست خداوند متعال، به صورت اين كتاب تقديم مى‏گردد.

 

وجه نام‏گزارى اين كتاب به حضرت معصومه (عليها السلام)؛ فاطمه دوم، از اين رواست كه نام اصلى حضرت معصومه (عليها السلام)، فاطمه است، و آن حضرت با اين نام، بعد از حضرت زهرا (عليها السلام)، نمونه‏اى از وجود حضرت زهرا (عليها السلام) بو و در راستاى اهداف حضرت زهرا (عليها السلام)، در سطح بسيار بالا درخشيد، و همچون او در دوران جوانى در راه تأييد ولايت امامان: به شهادت رسيد.

 

نيز اين نام، اقتباسى است از اشعار ارزنده حضرت امام خمينى (رحمه الله) كه در يكى از قصايد خود، تحت عنوان مديحه نورين نيرين، فاطمه زهرا و فاطمه معصمومه زهرا و فاطمه معصمومه (عليها السلام) پس از چند شعر، گويد:

 

نور خدا در رسول اكرم پيدا                          كرد تجلى ز وى به حيدر صفدر

وز وى تابان شده به حضرت زهرا                     اينك ظاهر ز دخت موسى جعفر

آبروى ممكنات جمله از اين نور                            گرنبدى باطل آمدند سراسر

دختر چون اين دو از مشيمه قدرت                        نامد و نايد دگر هماره مقدر

آن يك، امواج علم را شده مبدأ                         وين يك افواج حلم را شده مصدر

آن يك بر فرق انبيا شده تارك                            وين يك اندر سر، اوليا را مغفر

آن يك در عالم جلالت، كعبه                             وين يك در ملك كبريايى مشعر

لم يلدم بسته لب و گرنه بگفتم                          دخت خدايند اين دو نور مطهر

آن يك بر ملك لايزالى، تارك                              وين يك بر عرش كبريايى، افسر

آن يك خاك مدينه كرده مزين                             صفحه قم را نموده اين يك، انور

خاك قم اين كرده، از شرافت، جنت                           آب مدينه نموده آن يك، كوثر

عرصه قم غيرت بهشت برين است                  بلكه بهشتش يساولى است برابر(6)

زيبد اگر خاك قم به عرش كند، فخر                            شايد گر لوح را بيابد همسر

خاكى عجب خاك، آبروى خلايق                            ملجأ بر مسلم و پناه به كافر(7)

 

توضيح اين كه: در مورد نام گذارى اين كتاب در ميان چند نام ترديد داشتم، يكى از آن نام‏ها حضرت معصومه (عليها السلام) فاطمه دوم بود، زيرا نام اصلى آن حضرت فاطمه (عليها السلام) است، و در ميان بانوانى كه نامشان فاطمه است، بعد از حضرت زهرا (عليها السلام) كسى به مقام حضرت معصومه (عليها السلام) نمى‏رسد.

 

در اين فكر بودم كه آيا چنين اسمى مناسب و بى‏اشكال است يا نه؟ با اين فكر وارد صحن نو حرم شدم و در كنار حوض، رو به مرقد مطهر ايستادم و محكم گفتم: سلام بر تو اى فاطمه دوم!.

 

سپس از آنجا عبور كردم، همچنان در اين فكر بودم كه آيا اين نام، نام مناسبى براى كتاب است؟! در حين عبور از درى كه به طرف ميدان آستانه نزديك مدرسه فيضيه باز مى‏شود، ناگهان چشمم به در كتابخانه آستانه افتاد، با اين كه سال‏ها بود به آن كتابخانه نرفته بودم، به دلم القاء شد سرى به كتابخانه بزنم. كتابخانه در طبقه دوم قرار گرفته، از پله‏ها بالا رفتم، تابلويى نظر مرا به خود جلب كرد، كه با فلش، اطاق‏هاى مديريت كتابخانه و آستانه را نشان مى‏داد، به آنجا رقتم وارد اتاق شدم ديدم چند نفر از خدمتكاران فرهنگى آستانه كه بعضى از آنها روحانى بودند، مشغول انجام وظيفه هستند، در آنجا موضوع را عنوان كردم و با آنها در مورد نام كتاب به مشورت پرداختم، يكى از آقايان بى‏درنگ برخاست و به اطاق ديگر رفت و بازگشت، ديدم كليات ديوان‏(8) حضرت امام خمينى (رحمه الله عليه) را آورد و صفحه‏هاى 253 تا 275 را گشود و به من نشان داد، ديدم در صفحه 253 اين جمله به صورت تيتر نوشته شده:

 

(مديحه نورين نيرين، فاطمه زهرا و فاطمه معصومه (عليها السلام)