بررسي ابعاد شخصيتي حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها

رای دهی:  / 7

معصومه سلام الله علیها

بررسي ابعاد شخصيتي حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها 

همزمان با میلاد با سعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها مدرسه علمیه رضویه جهت آشنایی با ابعاد شخصیتی این بانوی بزرگ نشستی علمی در حضور اساتید و طلاب مدرسه برگزار نمود.

در این نشست سرکار خانم ضیائی، سرکار خانم عظیم زاده و سرکار خانم زلفی زاده مطالبی را بیان داشتند که مورد استقبال طلاب عزیز قرار گرفت.

 

تاریخ برگزاری: پنجشنبه 7/7/90

تعداد شرکت کنندگان: 80 نفر

برگزارکننده: واحد پژوهش مدرسه علمیه رضویه

هدف برگزاری: آشنایی طلاب با ابعاد شخصیتی حضرت معصومه سلام الله علیها

بخشی از سخنان اساتید در نشست علمی:

سؤال1: در مورد حضرت فاطمه سلام الله علیها جمله معروفی داریم که پدر گرامی شان می فرمایند پدرش فدای او باد در تاریخ یک چنین جمله ای هم در مورد حضرت معصومه سلام الله علیها هم این جمله را فرمودند توضیح بفرمایید.

 

پاسخ: حضرت معصومه دوران کودکی و جوانی شان تحت تربیت دو معصوم قرار گرفتند دوران کودکی تحت تربیت موسی بن جعفر علیه السلام و امام رضا علیه السلام قرار گرفتند.

در نقل ها آمده حضرت زهرا سلام الله علیها در مدینه کلاس درسی داشتند پرسش هایی از حضرت می شد که هم خانم ها و هم آقایان از طریق همسرانشان سؤالات خود را مطرح می کردند. حضرت زینب کبری سلام الله علیها نیز کلاس درس و بحث داشتند. حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها نیز مانند مادرشان حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها و عمه بزرگوارشان حضرت زینب سلام الله علیها جواب پرسش مردم را می دادند و حتی در حضور امام رضا علیه السلام و پدر بزرگوارشان جواب می دادند و این عظمت حضرت معصومه را می رساند.

سؤال2: چرا حضرت معصومه سلام الله علیها ازدواج نکردند؟

پاسخ: چند نقل در این زمینه است:

الف) نقل یعقوبی: وصیت پدرشان طوری بود که هیچ کدام از دخترهای حضرت ازدواج نکردند در صورتی که این وصیت با وصیت پیامبر صلی الله علیه وآله و سلم فرق دارد پس ما این وصیت را اصلاً قبول نمی کنیم.

 

ب) کفوی برای حضرت معصومه سلام الله علیها نبود با این که نوادگان حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام بودند و همچنین فرزندان امام حسین و امام سجاد علیهما السلام نیز بودند. همین که از نظر دینی و اخلاقی هم کفو بودند ازدواج می کردند. پس این نظر هم رد می شود.

 

ج) اختناق شدید هارون که حتی می ترسیدند در حانه ی امام موسی کاظم علیه السلام حتی سؤال کنند چه برسد به این که داماد حضرت شوند به همین دلیل کل فرزندان دختر حضرت ازدواج نکردند.

 

سؤال3: ثواب زیارت حضرت شفاعت است و بهشت بر ما واجب می گردد و این مقام فقط مخصوص ائمه علیهم السلام است لطفاً در مورد این جایگاه والا توضیح فرمایید.

پاسخ: حضرت معصومه سلام الله علیها بعد از آمدن امام رضا علیه السلام یک سال دوری برادر را تحمل کردند.امام رضا سال 200 وارد خراسان شدند.

حضرت معصومه سلام الله علیها 201 وارد شدند و اکثر صحابه هم هجرت داشتند و برای این که مقام امامت و ولایت و نبوت حفظ شود نیاز به هجرت بود.

 یکی از بانوانی که این رسالت را داشتند حضرت معصومه سلام الله علیها بودند.

امام رضا علیه السلام به یکی از یارانشان فرمودند بدون توقف این نامه را به حضرت معصومه سلام الله علیها برسانید .

حضرت معصومه سلام الله علیها بلافاصله بدون توقف به امر امام رضا علیه السلام راهی خراسان شدند. چون مسیر حرکت امام رضا علیه السلام با مسیر حرکت حضرت معصومه سلام الله علیها فرق می کرد.

امام رضا علیه السلام مسیری را می آید که به اجبار اکثر این مسیر ناصبی اند و دشمن اهل بیت هستند مأمون نقشه کشیده بود تا شیعیان با امام رضا علیه السلام ارتباط نداشته باشند در حالی که حضرت معصومه سلام الله علیها از مسیری می آید که همه ی مسیرها شیعه هستند تا روشنگری کنند.

هجرت بزرگترین عملی است که انسان می تواند در آن زمان خفقان انجام دهد مأمون کاری کرده بود که همه فکر کنند به امام رضا علیه السلام خیلی خوش می گذرد مقام ولایت عهدی را به ایشان داده بودند. حضرت فاطمه معصومه علت سفر امام رضا علیه السلام را برای همه مردم بیان می کردند و توضیح می دادند.

  برگزاری مسابقه میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها

به مناسبت دهه کرامت مسابقه ای در زمینه ابعاد زندگی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در مدرسه علمیه رضویه برگزار گردید. لازم به ذکر است به برندگان این مسابقه در روز پنجشنبه 21/7/90 جوایزی اهدا شد.

واحد برگزار کننده: واحد پژوهش مدرسه علمیه رضویه

هدف: آشنایی هرچه بیشتر طلاب با ابعاد زندگی حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها