حسن خلق

نقش ائمه در بیان آثار اعمال انسان

رای دهی:  / 5

نقش ائمه در بیان آثار اعمال انسان       

آخرین روزماه ذیقعدة­ الحرام مصادف است با شهادت نهمین خورشید سپهرامامت و ولایت وگوهری از زنجیره همیشه جاوید امامت،شهادت این امام مظلوم وبزرگوار را خدمت شما تسلیت عرض می­کنم.

بزرگ­ترین و بیشترین نقشی که می توانیم برای امامان معصوم علیهم السلام بیان کنیم، عبارت است از: هدایت انسان ها، هرچند امامان معصوم علیهم السلام، ابعاد و زوایای مختلف، کمالات گوناگون، فضایل و ارزش های اخلاقی زیادی دارند. به دلیل این که انسان کامل هستند، کامل بودن در انسان اقتضا می کند، تمام این فضائل و ارزش ها را داشته باشد.

اما از بین آن ها در ارتباط با انسان­ها، زاویه هدایت­گری و بخش دستگیری از انسان­ها، راهنمایی و دلالت کردن، رساندن، گاهی نشان دادن از اهمیت ویژه ای، برخوردار است.

خدای سبحان هم در قرآن، وقتی ائمه معصومین علیهم السلام را معرفی می کند؛ هدایت­گری آنها را برجسته تر و شاخص­تر بیان می کند.

«وَجَعَلناهُم أئِمَّةً یَهدونَ بِأمرنا وَ أوحَینا إلَیهِم فِعلَ الخَیراتِ وَ إقامَ الصلوةِ و ایتاءَ الزکوةِ»[1]

و در آیه دیگری می­فرماید:«وَجَعَلنا مِنهُم أئِمَّةً یَهدونَ بِأمرنا لَمّا صَبَروا وَ کانوا بِایاتِنا یوقِنونَ»[2]

ادامه مطلب: نقش ائمه در بیان آثار اعمال انسان

اربعین گیری و تولد استعدادها

رای دهی:  / 4

اربعین گیری و تولد استعدادها

سالروز میلاد امام رضا علیه السلام

ایام و لیالی بسیار با برکتی است. ایام و لیالی ای که سرشار و مالامال از برکات و فیوضات ولادت هشتمین گوهر درخشان از گنجینه همیشه جاوید امامت و ولایت حضرت امام هشتم علی بن موسی الرضا صلوات الله علیه هست. این مناسبت فوق العاده با برکت و پر رحمت را خدمت عزیزانم، تبریک و تحنیت عرض می کنم. امیدوارم که همه عزیزان فوق رغبت شان در این ایام و لیالی و در این ساعات مشمول بهترین لطف خدای متعال باشند.

پروردگارا تو را به حقیقت رضوی قسمت می دهیم تو را به حقیقت امام هشتم سلام الله علیه سوگندت می دهیم دل های ما را، مالامال، سرشار از محبت خودت و اولیاءت و به خصوص امام رضا علیه السلام قرار بده. خدایا دل های ما را ظرف معارف قرآن مجید و انس و الفت با اهل بیتت قرار بده. خدایا ما را بندگانی صالح و شایسته قرار بده.

این جلسه اگر خدا بخواهد درباره آثار اربعین گیری یا به تعبیری دیگر اسرار اربعین گیری نکاتی را عرض می کنم.

برای ادامه سخنرانی کلیک بفرمایید :اربعین گیری و تولد استعدادها

شرح دعای تحویل سال

رای دهی:  / 4

تماس از لبنان،جلسه 15      

مکان: مدرسه علمیه رضویه  15/1/89        

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمد لله ربّ العالمین و لا حول و لا قوة إلّا بالله العلی العظیم و الصلوة و السلام علی سیدنا و نبیّنا و مولانا ابی القاسم محمد صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین المعصومین و لعنة الله علی أعدائهم أجمعین من الآن إلی لقاء یوم الدین»

 

...دائماً سلول ها در وجود این انسان ها درحال  دگرگون شدن هست. سلولی می میرد و جای خودش را به سلول دیگری می دهد کمی از انسان ها هستند که توجه به این تغییر دارند.توجه به این تغییر پیدا می کنند و می فهمند که آدمی دائماً در حال تغییر هست یا تغییرش به صورت به قول معروف اشتدادی است یعنی سلول افزایش پیدا می کند. سلول هایی ک موجود هستند می مانند بر روی آن سلول ها سلول های جدیدتری می آید. در نتیجه طول و عرض و عمق آدمی حجمش افزایش پیدا می کند یا این که این گونه نیست که سلول ها بمانند و روی آن سلول ها سلول های جدیدتری بیایند و در نتیجه طول و عرض و عمق و حجم افزایش پیدا کند.

بلکه سلول هایی می روند و سلول های جدیدتری جایگزین آن ها می شوند یا قسم اول یا قسم دوم. به هر حال چیزی که مسلم است این است که در بعد جسدی و مادی ما تغییراتی به صورت دائم در حال تحقق هست و اغلب انسان ها این تغییرات را متوجه نمی شوند و کمی هستند این ها را درک می کنند.

در بعد روحی و معنوی نیز همین گونه است. ما علی الدوام در حال تغییر هستیم. این تغییراتی که در بعد روحی برای ما حاصل می شود شاید نود و پنج در صد از انسان ها نتوانند این را درک بکنند. کما این که در بعد جسمانی نود در صد، نود و پنج در صد از انسان ها متوجه این تغییرات نمی شوند. ولی این تغییرات هست حالا ما می خواهیم در این جلسه قدری این مساله را مورد دقت قرار بدهیم و ببینیم این تغییراتی که در بعد روحی ما به وجود می آید اولاً این چگونه تغییراتی هست. ثانیاً سبب این تغییرات چیست؟ ثالثاً ما چگونه می توانیم این تغییرات را تغییرات مثبت، تغییرات درست، تغییراتی که با توجه به مصلحت ما است، تغییراتی که در جهت کمال ما است، تغییراتی که در جهت آینده ی خوب ما است تنظیم بکنیم.

در این جلسه می خواهیم ببینیم آیامی توانیم برای بزرگ شدن روح خودمان برنامه ریزی داشته باشیم. به گونه ای که به صورت مرتب و برنامه ریزی شده در یک برنامه ی مثلاً چند ساله روح خودمان را به یک مرحله و به یک درجه ی مطلوب و از پیش تعیین شده برسانیم. یا نمی توانیم در این رابطه اجازه بدهید بحث را از مقداری قدیم تر شروع بکنیم.

ادامه مطلب: شرح دعای تحویل سال

عادت شکنی لازمه اربعین

رای دهی:  / 6

عادت شکنی لازمه اربعین

یکی از آیاتی که در ارتباط با مسئله تهذیب نفس و تزکیه روح هست، آیه 142 سوره مبارکه اعراف است. آیة 142 سوره مبارکه اعراف؛ خدای متعال در این آیه می‌فرماید که:

«وَ واعَدنا موسی ثَلاثینَ لَیلَة وَ أتمَمناها بِعَشرٍ فَتَمَّ میقاتُ رَبِّهِ أربعینَ لَیلَة وَ قال موسی لِأخیه هارونَ اخلُفنی فی قَومی و أصلِح و لا تَتَّبِع سَبیلَ المُفسِدین»[1]

در این آیه، اشاره است به اینکه حضرت موسی علیه‌السلام می‌خواست تورات را از خدای متعال دریافت بکند. دریافت تورات، به دلیل اینکه نیاز به وحی دارد؛ چون کتاب آسمانی است؛ نیاز به وحی دارد و همین طور نیاز به ارتباط با جبرائیل دارد؛ می‌بایست آن پیغمبری که ارتباط برقرار می‌کند، در اوج معنویت باشد.

ادامه مطلب: عادت شکنی لازمه اربعین

خلوت دل لازمه اربعین گیری

رای دهی:  / 6

خلوت دل لازمه اربعین گیری(خلوت دل)

بزرگان و علمای ما با تربیت انسان ها و پرورش نفوس، درگیری های زیادی داشتند. تقریباً همه ی عالمان دینی در دوره های گذشته یکی از کارهای اساسی شان تربیت نسل آینده و تربیت شاگرد بود، پرورش انسان هایی که از هر جهت با ویژگی هایی که دین اسلام معرفی می کند، منطبق باشد.

الآن ما وارث تجربه های این بزرگان هستیم؛ تجربه هایی که آن ها در طول قرن ها بر سر این موضوع پیدا کردند و ملاحظه کردند که در تربیت نفوس، چه چیزهایی نقش بیشتری ایفا می کند؟ کجا باید آهسته تر رفت؟ کجا می شود شتاب کرد؟ این ها چیزهایی است که سخت به آن ها نیازمندیم. خودتان هم اذعان می کنید که در مسائل تربیتی، با یک نفس چموش و  سرکش که خواسته های فراوان دارد؛ مواجه هستیم که این نفس نمی خواهد لجام و افساری برای او قرار داده شود تا به هر سو خواست برود، هر کاری خواست بکند.

این است که نفس قدسی چون نفس نبی الله، حضرت یوسف سلام الله علیه که این پیامبر بزرگ، حضرت یوسف علیه السلام، علاوه بر این که دارای مقام نبوت و رسالت بود، دارای مقام امامت هم بود. یوسف علیه السلام را مثل خیلی از انبیاء نباید تصور کرد. او به درجه ی امامتی که حضرت ابراهیم علیه السلام رسیده بود، نائل آمده بود.

خداوند در قرآن مجید تصریح می کند که: « إنَّه کانَ مِن المُخلَصین»[1]

ادامه مطلب: خلوت دل لازمه اربعین گیری

شرح فرازهایی از دعای مکارم اخلاق

رای دهی:  / 2

شرح فرازهایی از دعای مکارم اخلاق در بیانات استاد سائلی:

دعا در زندگی انسان نقش ارزنده و چشم گیری دارد. دعا از دو عنصر ساخته شده؛ عنصر خواندن و صدا کردن، دوم: درخواست حاجت  و استدعا. هر دو عنصر در دعا، مطلوب و ایده آل است. هم خواندن خدا بدون حاجت، و هم، نفسِ خواستن حاجت از خدا.

عنصر دوم، متوقف  ومنوط است بر اینکه انسان خودش را بشناسد. هر چقدر خودش را بهتر بشناسد؛ انسان شناسی او کامل تر شود، حاجاتی را هم که مطرح می کند؛ ضروری تر، عمیق تر، جدّی تر و مناسب تر خواهد بود. لکن شناخت خود مبتنی بر اولین قدم از قدم های سیر و سلوک، یعنی متوقف بر یقظه( بیدار شدن) خواهد بود. کسی که خواب است، خودش را نمی شناسد، اول باید بیدار شود تا بتواند خودش را بشناسد و بعد ببیند که چه نیاز دارد.

این مشکلی است که خیلی از انسان ها،گرفتارش هستند؛ گریبانگیرش هستند. که از یکسو خودشان را نمی شناسند. هنوز بیدار نشده اند که خودشان را بشناسند. از طرفی دیگر می خواهند حوائجی را از خدای سبحان درخواست کنند؛ اینجاست که ناخواسته و نادانسته چیزی را از خدا می خواهند که به ضرر این هاست. چیزی را از خدا طلب می کنند که نهایتاً باعث سقوط ایشان می شود.

خدای سبحان در سوره مبارکه اسراء، همین مطلب را تذکر داد که :

« وَ یَدعُ الإنسانُ بِالشَّرِّ دُعاءَهُ  بِالخَیرِ وَ کانَ الإنسانُ عَجولاً»[1] 

ادامه مطلب: شرح فرازهایی از دعای مکارم اخلاق

عوامل خروج ایمان از دل

رای دهی:  / 3

عوامل خروج ایمان از دل، آسیب شناسی ایمان

در جلسات گذشته گفتیم که ایمان عبارت است از علمی که وارد دنیای درون آدمی شده و با دل گره خورده و دل پذیرای آن علم شده باشد.

در اوایل، ایمان که همان علم باشد تدریجاً به دل نزدیک می شود و بعد وارد دل می شود و اگر کار خوب پیش برود، این علم تدریجاً وارد دنیای درون و عمق دل خواهد شد.

برای این که این علم را وارد دل کنیم، محورهای سه گانه عمل صالح را مطرح کردیم، در مقابل این محورهای سه گانه یک بحث آسیب شناسی هم داریم.

آسیب شناسی به این معناست:

ادامه مطلب: عوامل خروج ایمان از دل