ولایت پذیری شیطان استجابت دعوت شیطان به گناه

رای دهی:  / 7
ضعیفعالی 
  • هر فعالیتی بدون توان تولید، بی‌اثر است
  • وزارت تعاون، متولی تأمین امنیت شغلی کارگران
  • از کار افتادن توان تولید داخلی یک فاجعه است
  • ولایت پذیری شیطان استجابت دعوت شیطان به گناه است
  • سال 97، سال تقدیر و حمایت از محصول وجودی کارگر
  • جمعه۱۴ارديبهشت ۱۳۹۷

خطبه اول_ ولایت پذیری شیطان استجابت دعوت شیطان به گناه است، شیطان گناه را آرایش کرده و جلوه می دهد. یک نمایشگاه درست میکند و جنابعالی به در و دیوار آن نگاه می کنید به زرق و برق زندگی و  تمام حرکت‌ها و قدرت ها و نمادهای پوشالی و مقوایی کفار و مشرکین نگاه می کنید و همه اینها دل شما را می برد و این دعوت شیطان است

 

آیت الله علم الهدی ظهر امروز؛ جمعه، 14 اردیبهشت ماه 97 در خطبه اول نماز جمعه مشهد مقدس که در جوار حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) برگزار شد، با اشاره به بحث جلسات قبل، اظهار کرد: کلام ما در خطبه اول در موضوع شیطان شناسی در قرآن است و بحث ما درباره وسوسه شیطان بود. در هفته گذشته عرض کردیم وسوسه شیطان بر همه انسانها عارض نمی شود، اینگونه نیست که شیطان همه انسانها را بتواند وسوسه کند، شیطان کسانی را وسوسه می‌کند که بر آنها مسلط است و کلام ما در بیان تبیین خصوصیات اشخاصی بود که تحت سلطه شیطان قرار می گیرند.

 

وی گفت: در هفته گذشته آیه ۱۰۰ سوره نحل خدمت شما عرض کردیمکه در این آیه خدا می فرماید :إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَى الَّذِینَ یَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِینَ هُمْ بِهِ مُشْرِکُونَ" و کسانی که متأثر و تحت سلطه شیطان هستند را با دو  خصوصیت معرفی می کند خداوند می فرماید سلطه شیطان بر کسانی که خصوصیت اولشون ولایت‌پذیری شیطان و خصوصیت دوم شیطان را شریک خدا قرار میدهند

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بیان داشت: در این آیه شریفه از نظر ادبی آیه با "انما" شروع می‌شود، انما از ادات حصر است و اگر بر سر جمله ای انما آمد دلالت می‌کند بر اینکه این خصوصیت منحصر در همین موضوع است کلمه "انما" به عنوان ادات حصر دلالت دارد که اصولا منحصر است سلطه شیطان برای کسانی که دارای این دو خصوصیت هستند یعنی بر غیر این افراد شیطان مسلط نیست و سلطه ندارد. کسانی که نسبت به شیطان ولایت‌پذیری دارند و کسانی که شیطان را شریک خدا قرار می‌دهند، هیچکس حتی افراد موحد و  یکتاپرست که خدا را میپرستند اینها قائل نیستند که شیطان شریک خدا است اما در اساس پندار و باور اینگونه نیست.

 

آیت الله علم الهدی افزود: هفته گذشته عرض کردم گاهی از اوقات ما یکسری مسائل را خیال می‌کنیم معتقدیم اما معتقد نیستیم چون باور نکردیم خیلی از افرادی که مسلمان و موحدند خیال می کنند خدا هست باور ندارند خدا هست، خیال می کنند  معادی وجود دارد اما باور ندارد بنابراینافراد میگویند ما یکتاپرست و  خداپرستیم،  برای خدا شریک قائل نیستیم در عین حالی که خودشان را یکتاپرست میدانند باورنکردند که تنها موثر در زندگی آنها تنها مبدا قدرت در عالم، تنها رازق آنها، تنها وجود مقدسی که باید پناهنده بشوند و او فقط می‌تواند زندگی آنها را مدیریت کند منحصر خداست

 

وی در ادامه گفت: غیر خدا در اساس سرنوشت و زندگی آنها قدرت دیگری دخالت ندارد و خیلی جاها به سراغ شیطان می روند، نمی گویند شیطان شریک خدا است اما به  جریانات شیطانی امیدوار می‌شوند به جریانی که وابسته به شیطان است دل می بندند. زندگی خود را از آنها میدانند،آنها را در زندگی خود موثر می دانند و این معنایش شریک قرار دادن شیطان برای خدا است.

 

امام جمعه مشهد تصریح کرد: اما آنچه که در این دو خصوصیت برای ما بیشتر قابل توجه است "یتولون" است، ولایت‌پذیری از شیطان. چطور میشود انسان ها ولایت‌پذیری شیطان میشوند، چه کسی قبول دارد که  شیطان رئیس او باشد، شیطان سرپرست او باشد. کسی باور و عقیده ندارد که زندگی اش را دست شیطان بسپرد پس چگونه ولایت پذیر شیطان می‌شوند. انسان، بی توجه ولایت پذیر شیطان میشود.انسان وقتی وارد نمایشگاه کالا شیطان می شود و کالا های مورد خوشایند شیطان برای او جلب توجه می کند، ولایت پذیر شیطان می شود.

 

آیت الله علم الهدی افزود: این ولایت پذیری شیطان در آیه ۲۲ سوره ابراهیم از سوی خدا دقیقا مشخص می شود، خدا می فرماید "وَقَالَ الشَّیْطَانُ لَمَّا قُضِیَ الْأَمْرُ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَکُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَوَعَدْتُکُمْ فَأَخْلَفْتُکُمْ ۖ وَمَا کَانَ لِیَ عَلَیْکُمْ مِنْ سُلْطَانٍ إِلَّا أَنْ دَعَوْتُکُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لِی ۖ فَلَا تَلُومُونِی وَلُومُوا أَنْفُسَکُمْ ۖ مَا أَنَا بِمُصْرِخِکُمْ وَمَا أَنْتُمْ بِمُصْرِخِیَّ ۖ إِنِّی کَفَرْتُ بِمَا أَشْرَکْتُمُونِ مِنْ قَبْلُ ۗ إِنَّ الظَّالِمِینَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ" در اینجا شیطان به مردم میگوید من بر شما مسلط نبودم الا اینکه من شما را به گناه دعوت کردم و شما مرا اجابت کردید و بر شما مسلط نبودم تا شما را وادار به گناه بکنم. این ولایت پذیری شیطان استجابت دعوت شیطان است، شیطان گناه را آرایش کرده و جلوه می دهد.

 

وی گفت: شیطان یک نمایشگاه درست میکند و جنابعالی به در و دیوار آن نگاه می کنید به زرق و برق زندگی و  تمام حرکت‌ها و قدرت ها و نمادهای پوشالی و مقوایی کفار و مشرکین نگاه می کنید و همه اینها دل شما را می برد و این دعوت شیطان است

 

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: ای دل دادن استجابت دعوت شیطان است از اینجاولایت پذیری شیطان  شروع میشود. ببینید عزیزان ما در زندگی طبیعتمان این است هرچه در زندگی مقابل چشممان رنگ و لعاب داشته باشد از آن خوشمان می آید به طرفش میرویم، هر چه با نفسانیات ما تطبیق کند به آن دل می بندیم

 

امام جمعه مشهد افزود: برادران جوان خواهران جوان خطر ولایت‌پذیری شیطان برای شما که در عصر نشاط و شادابی هیجان  جوانی زندگی می کنی به مراتب بیشتر از خطر ولایت‌پذیری شیطان نسبت به افراد میانسال است

 

آیت الله علم الهدی گفت: چون شمایی که از هر رنگی از  صدایی از هر شکلی از لذت می‌برید، هر  جریانی در هر رنگ و سیمائی می‌تواند نظر شما رو به خودش جلب کند، هر سخن  خوش و نرمی و هر صدای دلنواز و آهنگ روح افزا می‌تواند شما را به یک جهتی که میخواهد سوق دهد، با این خصوصیت شما جوانان نسبت به هیجان و نشاط جوانی دارید خطر ولایت پذیری شیطان برای شما بسیار زیاد است و این اساس دعوت شیطان است.

 

وی گفت: این جلوه گری های شیطان است، این که جنابعالی با یک برخورد رفاقتی و صمیمی با یک آدم زیبا آدم خوش سخن آدم خوش برخورد دل میدهی و رفیق می شوی، این که در هر مجلس گرمی به صرف وقت گذرانی و سرگرم شدن وارد می شوی همه ابزار ولایت پذیری شیطان است

 

وزارت تعاون، متولی تأمین امنیت شغلی کارگران

از کار افتادن توان تولید داخلی یک فاجعه است

جمعه ۱۴ارديبهشت

خطبه دوم ـ اگر یک تولیدی تعطیل شود استعداد و ذوق کارگر از بین برود، تمام احساسش بمیرد و در گوشه‌ای به روزگار سخت ناداری مبتلا شود چون کالایش خریدار ندارد، یک فاجعه است.

 

 

 

آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته، 14 اردیبهشت‌ماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، ضمن تقدیر از مردم مشهد برای حضور در اجتماع منتظران ظهور در روز نیمه شعبان، اظهار کرد: از حضور همه شما برادران و خواهران، از اجتماع عظیمتان، از عشق، ارادت و احساسی که به ساحت ولایتمدار حضرت بقیه‌الله در روز چهارشنبه در راهپیمایی عظیم میدان شهدا تا حرم و شرکت در آن جشن باشکوه حریم مطهر امام هشتم به‌عنوان تبریک ولادت نوردیده‌شان، بقیه‌الله از همه شما برادران و خواهران، متشکرم و امیدوارم قدم شما عزیزان بر صراط نلرزد.

ایشان افزود: این عشق و هیجان و ارادتی که از خودتان در دل آکندگی امام زمان نشان دادید، به‌عنوان اصحاب بقیه‌الله و سپاه امام زمان، ذات مقدس حق همه شما را ثبت و ضبط بفرماید.

 

سال 97، سال تقدیر و حمایت از محصول وجودی کارگر

 

امام‌جمعه مشهد مقدس خاطرنشان کرد: این هفته هم هفته معلم است و هم هفته کارگر، دو قشر عظیمی که تعیین‌کننده بار سرنوشت جامعه‌اند، معلم فداکار و معتقدی که نسل آینده را تربیت می‌کند، عرصه هنرمندی‌اش در انسان‌سازی، سازنده جامعه آینده است و بازوی توانمند و فعال کارگر متدینی که در تأمین سرنوشت اقتصاد جامعه، ثروت و عزت برای جامعه آینده ما به بار می‌آورد، کار سخت ما در آینده بر دوش این دو قشر بزرگوار است.

 

ایشان، سال 97 را سال تقدیر و حمایت از وجود کارگر دانست و ادامه داد: مقام معظم رهبری هم که امسال را سال حمایت از تولید و کالای ایرانی اعلام فرمودند، در حقیقت سال تقدیر و حمایت از محصول وجودی قشر عظیم فعال و کارگر در این کشور و در جامعه ما هست که ان‌شاءالله با همت شما مردم و حسن ابتکار مسؤولان نظام، دستور و فرمان مقام معظم رهبری در شعار امسال، تحقق کامل پیدا کند.

 

هر فعالیتی بدون توان تولید، بی‌اثر است

 

آیت‌الله علم‌الهدی به بیان نقش متقابل کارگر و کالای ایرانی در توسعه و رشد اقتصاد کشور پرداخت و گفت: کارگر و کالای ایرانی، دو نقش متعاکس دارد، یعنی توسعه کالای ایرانی در حقیقت پرورش استعداد و ابتکار کارگر است، کارگر نیز با تولید و ایجاد کالای ایرانی، سه خصوصیت را به وجود می‌آورد؛ خصوصیت اول، توسعه اقتصاد اجتماعی است، رشد اقتصادی کشور است؛ به‌هرحال، رشد اقتصادی ما در سایه تولید است، تمام دادوستدها، تجارت‌ها و لابی‌گری‌های اقتصادی، تابع آن واقعیتی است که در درون جامعه ما چه در عرصه کشاورزی و چه در عرصه صنعت به وجود می‌آید، ریشه و بنیان تمام فعالیت‌های اقتصادی در توسعه اقتصاد کشور، این محصول و فراورده داخلی کشور ما هست که عامل و بنیان‌گذار اصلی‌اش، فعالیت عرصه کشاورزی و بازوان توانا، حسن ابتکار، ذوق و استعداد کارگران عزیز ما هستند.

 

نقش کالای ایرانی در رشد اقتصادی، خودکفایی و عزت ملی

 

ایشان تصریح کرد: این‌که مقام معظم رهبری می‌فرمایند باید دست هنرمند کارگر را بوسید، به خاطر این‌که تمام حقایقی که در سه عرصه، عرصه رشد اقتصادی، عرصه خودکفایی و عرصه عزت ملی به وجود می‌آید، محصول این دست هنرمندی است که کالای ایرانی تولید می‌کند؛ اگر بنا باشد تولید نداشته باشیم، عزیزان ما در عرصه تولید فعال نباشند، در هیچ عرصه دیگری در عرصه علم، دانش، فعالیت‌های دانش‌بنیان، اگر به تولید نرسد، فعالیت‌ها، زحمت‌ها و ابتکارات از بین رفته است، وقتی به مقام تولید می‌رسید، تمام ابتکارات علمی، استعدادهای بینشی، لابی‌گری و دادوستد و معاملات تحقق و تشکل پیدا می‌کند، این‌ها مرهون تولید است.

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی به بیان دومین عرصه تأثیر تولید کارگر ایرانی پرداخت و اظهار کرد: تولید عامل رشد اقتصادی کشور است، ثانیاً عامل خودکفایی است؛ در استقلال ما هیچ عنصری نقشش بالاتر از خودکفایی نیست، این‌که دست ما پیش کسی دراز نباشد، چشممان به در خانه بیگانه نباشد، این‌که نظر ما و طمع ما به دروازه‌های کشورهای متعدد نباشد، خودمان با خودمان باشیم، روی پای خودمان بایستیم و همه شئون زندگی و حیات خودمان را خودمان اداره کنیم، این یک امر نشدنی نیست، کاملاً امری تحقق‌بخش است.

 

ایشان تأکید کرد: 80 میلیون انسان هستیم، یعنی 80 میلیون استعداد، ابتکار، مغز و فکر، دست و بازو و 80 میلیون نفس کشی که امروز روی کره زمین به‌عنوان برترین ملت‌ها شناخته شدیم، ملت کمی نیستیم، با این انبوه استعداد، فکر و قدرت و نوآوری‌هایی که در نسل جوان ما موجود است، هر نسلی از ما به دنیا می‌آید، تحولی در عرصه‌های مختلف زندگی ما و فرهنگ ما ایجاد می‌کند و این تحول و تدبر در هیچ ملتی به‌اندازه ملت ما نیست. «تکبیر»

 

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: آنچه همه این‌ها را به سرمایه خودکفایی مبدل می‌کند، تولید، دست کارگر و بازوی کارگر است، وقتی به عرصه تولید می‌رسد، همه توان‌ها و قدرت‌ها در میدانی بروز می‌کند که ما را از غیر خودمان بی‌نیاز می‌کند، چشم ما را از دروازه کشورها به‌کلی قطع می‌کند، طمع و نظر ما را از خانه بیگانگان می‌برد، به خودمان می‌آییم و با اعتمادبه‌نفس خودمان در این مملکت زندگی می‌کنیم، وقتی مسئله به مرحله تولید برسد، به دست هنرمند کارگر می‌رسد، حجت امام زمان می‌گوید باید دست کارگر را بوسید.

 

ایشان تصریح کرد: خاصیت سوم، عزت ملی هست؛ وقتی در دنیا بنا شد کالایی با کیفیت بالا با عرصه پیشرفت در میدان رقابت تولیدات دگران، خودش را در میان ملت‌ها با نشان ایرانی نشان داد، این سرمایه عزت ملی است، ما به‌عنوان ملت ایران در این سرمایه که بهترین کالا و بهترین ابزار زندگی مردم در سایر کشورها با نشان ایرانی وجود دارد، این افتخار به ما عزت ملی می‌بخشد و ملت ما به‌عنوان یک ملت عزیز جلوه‌گر می‌شود و همه این‌ها در سایه تولید و هنر کار و کارگری است.

 

امنیت شغلی، مهم‌ترین دغدغه کارگران

 

عضو مجلس خبرگان رهبری، مهم‌ترین دغدغه کارگران را نبود امنیت شغلی دانست و افزود: آنی که امروز در جامعه ما برای قشر ارزشی کارگر به‌عنوان یک ضرورت مطرح است، مسئله امنیت شغلی است؛ تنها دغدغه قشر کارگر ما مسئله امنیتی شغلی است، یعنی کارگر در محیط کاری بداند کارگر اینجاست، زندگی‌اش به‌وسیله اینجا تأمین می‌شود و خودش با قصد خلوص، عشق به اسلام، دین و عزت اسلام و دین، آنجا همه ابتکاراتش را به‌پای امام زمان بریزد و کار کند، این بعد از داشتن امنیت شغلی است که بداند این شغل برای او پایدار است و متأسفانه در موقعیت‌های اقتصادی فعلی، مشکل امنیت شغلی کارگران است چون نمی‌داند آیا این کارخانه تا سال آینده سر کار می‌ماند یا از کار می‌افتد.

 

ایشان ادامه داد: اگر یک کارخانه درش بسته می‌شود، 300 کارگر یعنی 300 خانواده که اگر میانگین هر خانواده را 3 نفر حساب کنیم، چیزی نزدیک به هزار نفر برای صبحانه، نهار و شام زندگی‌شان مستأصل می‌شوند، دیگر تمام هیمنه کار و کارگری را در کشور می‌شکند؛ عوامل این را مسؤولان نظام ما باید دقیقاً جلوگیری کنند که دو مسئله است؛ اول این‌که وقتی دستگاه تولیدی به وجود می‌آید، بر حسب مجوزی که به‌عنوان موافقت اصولی روز اول می‌گیرند و بعد تسهیلاتی که از بانک‌ها به آنان تزریق می‌شود، دولت می‌تواند اعمال‌نفوذ کند که یک جریان نظارتی برای حفظ امنیت شغلی کارگر از طرف وزارت تعاون بر این دستگاه تولیدی وارد شود، نه به‌عنوان نظارت مچ گیر و یقه گیر بلکه به‌عنوان نظارت کمکی که اگر این کارخانه به خاطر مشکلات بانکی، مالیاتی، بازار و فروش نرفتن جنس بنا شد به‌طرف سقوط پیش برود، این دستگاه جلویش را بگیرد، مشکلش را حل کند و نگذارد این کارگاه و دستگاه سقوط کند، این به‌عنوان واقعیتی است که عزیزان ما در دولت به‌خوبی می‌توانند برایش طراحی کنند، برادران و عزیزان ما روی این قضیه می‌توانند به‌خوبی لایحه و طرحی بدهند، روی آن بایستند و از طریق یک لایحه کمک‌کننده از طرف وزارت تعاون، این مشکل را حل کند.

 

آیت‌الله علم‌الهدی به برپایی نمایشگاه کالای ایرانی در حسینیه امام خمینی (ره) اشاره و خاطرنشان کرد: در نمایشگاهی که از تولیدات کالای ایرانی در حسینیه امام خمینی برپا شد و مقام معظم رهبری بازدید کردند، کسانی که اخبار نمایشگاه را رصد می‌کردند، توجه دارند که ایشان به یک غرفه پوشاک رسیدند، آقای وزیر تعاون گزارش داد که این غرفه مربوط به یک عده هنرمندان فعال کارگر پوشاک در استان آذربایجان شرقی است که ابتکاراتی در طرح‌های لباس دارند منتها واردات پوشاک خارجی باعث شده است این‌ها کارشان رونق پیدا نکند و این دستگاه‌ها به تعطیلی کشیده شود.

 

وزارت تعاون، متولی تأمین امنیت شغلی کارگران

 

ایشان افزود: آقا برآشفتند، غضبناک به آقای وزیر تعاون گفتند اگر من جای شما بودم در هیأت دولت یقه پاره می‌کردم که چرا باید واردات بیاید و وضع کالایی که این زحمت کشان مبتکر تولید می‌کنند، در بازار کشور وضعیتی به وجود بیاورد که این دستگاه بخوابد؟ این تعبیر رهبری یعنی وزارت تعاون، شما متولی امنیت شغل، کار کارگر و به بازار آوردن کالای کارگری است، شما مدافع کارگرید، به‌عنوان مدافع کارگر باید یقه پاره کنید که چرا واردات بی‌رویه در پوشاک، وضعیت تولید را به این روز بیاورد.

 

از کار افتادن توان تولید داخلی یک فاجعه است

 

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، از کار افتادن توان تولید داخلی را یک فاجعه توصیف کرد و گفت: کارگر ما هم استعداد و ذوقش کور شود، تمام احساسش بمیرد و در گوشه‌ای خمود به روزگار سخت ناداری مبتلا شود، عزیزان مسؤول ما باید دقت کنند که این واقعیت و حقیقت که واردات خارجی چه به‌صورت قاچاق و چه به‌صورت آزاد بیاید بازار 80 میلیونی ما را طوری بگیرد که کارگر آذربایجانی پوشاک زندگی‌اش با خاک یکسان شود و کالایش خریدار نداشته باشد، این فاجعه است؛ مسئله پیش‌گیری هم سخت نیست، مجلس و دولت ما با جدیت این قضیه را پیگیری کنند و صحبت رهبری پیگیری شود و مشکل در برهم زدن امنیت شغلی کارگر ما از بین برود.