«آشنايي اجمالي با مجموعه پژوهشي مدرسه علميه رضويه»

مقام معظم رهبری:

«مجموعه کارهای پژوهشی حوزه بايد بتواند يک جمع کامل و يک منظومه کامل را به

وجود بياورد تا همه نيازهايي را که حوزه متصدی و مهتم به آن است، پوشش بدهد.»

                                                                                       « سخنرانی مقام معظم رهبری 15/7/1379»

معرفی واحد پژوهش کلیک بفرمایید:

 صفحه پژوهش

نشست علمی پژوهشی زن و خانواده 2

رای دهی:  / 3
ضعیفعالی 

نشست علمی پژوهشینشست علمی زن و خانواده 2  « نقش رسانه در آسیب‌های نوپدید»« نقش رسانه در آسیب‌های نوپدید»

لزوم نظارت والدین بر فرزندان، داروی درمانگر عصر امروز

مدرّس بنیاد صیانت از نهاد خانواده دادگستری خراسان رضوی ابرازکرد:

نظارت والدین بر فرزندان، رعایت سن و سال در استفاده از رسانه و وجود خط قرمز در خانواده، داروی درمانگر عصر امروز است.

 حسین مدبّرعزیزی در نشست علمی تخصصی نقش رسانه در آسيب هاي نوپديد از سلسله نشست‌های علمی پژوهشی زن و خانواده که به همت اداره خواهران معاونت پژوهش این حوزه، 7تیرماه در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س)توس برگزار شد، با اشاره به تاریخچه پیدایش رسانه‌های جدید، گفت: آلوین تافلر، نویسنده و آینده‌پژوه، تمدن را به سه قسمت موج اوّل (عصر كشاورزي)، موج دوم (عصر صنعتي) و موج سوم (عصر الكترونيك) تقسيم كرده است.

 

مدرّس بنیاد صیانت از نهاد خانواده دادگستری خراسان رضوی با بیان اینکه موج سوم توجه ما را نه به اهميت نظم، بلكه به اهميت بي نظمي و تصادف در تكامل سوق می‌دهد، افزود:

این عصر از تکنولوژی، ازهم گسستن خانواده، متزلزل ساختن اقتصاد، فلج كردن سيستم‌هاي سياسي و درهم شكستن ارزش‌ها را در بردارد.

 وی اضافه کرد: براي تحليل و درك مسائل جديد در این نسل که محیطی پویا، رقابتی و در حال تغییر است، به شيوه اي تازه براي شناخت و تحليل نياز داريم.

مدبّر عزیزی با بیان اینکه یک قانون نانوشته در جهان داریم مبنی بر اینکه «من اجازه دارم بر شما مسلط باشم چون مهارت دارم و هوشمندانه کار می کنم.» گفت: یکی از نکات مهم در دنیای رقابت، کسب مهارت است، کسی که مهارت دارد و هوشمندانه و سرسختانه کار می کند، در دنیای امروز موفق خواهد بود.

وی در ادامه به تشریح شکاف دیجیتالی مابین نوجوانان و والدین پرداخت و بیان کرد: یکی از دلایل ایجاد این شکاف، عدم مهارت و نداشتن اطلاعات کافی والدین و اساتید از دنیا و فضای نوجوانان است.

این مدرّس سواد رسانه، نظارت بر رفتارهای نوجوانان را از ضروریات یک خانواده سالم برشمرد و افزود: باید با علم روز پیش رویم، امروزه آموزش به همراه سرگرمی درمانگر است.

وی با اشاره به بازی های رایانه ای و موبایلی در ادامه گفت: برخی از والدین و بزرگترها از محتوای بازی هایی که در اختیار فرزندان قرار دارد بی اطلاع هستند لذا شرکت های سازنده و دست‌ها و سیاست های پشت پرده آنان، ذائقه بچه ها را تغییر داده اند.

مدبّر عزیزی ایجاد رشته تحصیلی بازی رایانه ای را با توجه به استقبال گسترده همه سنین از بازیهای دیجیتالی لازم و ضروری خواند و ابرازکرد: عدم وجود این رشته به صورت تخصصی و آکادمیک باعث این شده است تا دشمنان اسلام، مباحث اعتقادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ... خود را در بازی‌ها به فرزندان ما و بچه های جهان تزریق کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید قانون سن و سال استفاده از رسانه که در اکثر کشورهای پیشرفته جهان اجرا می شود در ایران نیز اجرایی شود، تصریح کرد: قانون سن و سال و تربیت قانون محور در دین مبین اسلام و کتاب نورانی قرآن از جمله در سوره نور به وضوح آمده است لذا با پیروی از دستورات دینی خود باید به تربیت فرزندانمان مبادرت ورزیم.

مدرّس بنیاد صیانت از نهاد خانواده دادگستری خراسان رضوی وجود خط قرمزها را از دوران کودکی اثربخش دانست و ادامه داد: اگر در برابر تکنولوژی پیش رو نسبت به بچه ها منصفانه رفتار کنید قطعا، عوامل تخریب شخصیتی وی را رقم خواهید زد.

وی در پایان با تاکید بر نظارت در فضای مجازی و دنیای واقعی والدین بر فرزندان، گفت: تنها راه نجات جامعه، بالا بردن اطلاعات سالم در مردم است که این مهم با آموزش های افراد دینی به عموم محقق خواهد شد.

گفتنی است، دومین نشست از سلسله نشست های علمی پژوهشی در حوزه زن و خانواده با عنوان « نقش رسانه در آسیب‌های نوپدید» ویژه پژوهشگران دوره عمومی تربیت محقق، مسئولان پژوهش مدارس علمیه خواهران مشهد و طلاب پژوهشگر که در این عرصه فعالیت و مطالعه دارند، به همت اداره خواهران معاونت پژوهش این حوزه و با همکاری امور بانوان آستان قدس رضوی و مدرسه علمیه رضویه در 7تیرماه در مکان مدرسه علميه فاطمه الزهرا(س)توس برگزارشد.


 

 

منبع خبر:خبرگزاری حوزه

 • نشست فعالان قرآنی

  اولین نشست فعالان قرآنی

 • در محضر عالم آل محمد صلی الله علیه وآله

  بیانات استاد محترم جناب آقای دکتر نخاولی(جایگاه والای حضرت رضا علیه السلام و نقش تأثیر گذار ایشان در حفظ اسلام حقیقی از هجوم شبهات )

 • همایش حریم عفاف 1

  آیت الله العظمی علم الهدی حفظه الله

 • همایش حریم عفاف 2

  سخنرانی اساتید بزرگوار حجت الاسلام والمسلمين يعقوبيان ,حجت الاسلام والمسلمين خامه گر , حجت الاسلام والمسلمين معرفت ,بیش از 250 نفر از طلاب و اساتید حوزه های علمیه خواهران و جمعی از دانشجویان

 • همایش حریم عفاف 1

  خانم دکترنیلچی زاده وسرکارخانم زلفی زاده استادحوزه

 • همایش حریم عفاف 2

  تقدير و تشكر از برترين هاي آموزشي و پژوهشي مدرسه و اهداء جوایز به مقالات برتر شرکت کننده در همایش

 • همايش حريم عفاف 2

  اختتامیه همايش حريم عفاف با مداحي ذاكر اهل بيت حاج آقاي پيرزاد