«آشنايي اجمالي با مجموعه پژوهشي مدرسه علميه رضويه»

مقام معظم رهبری:

«مجموعه کارهای پژوهشی حوزه بايد بتواند يک جمع کامل و يک منظومه کامل را به

وجود بياورد تا همه نيازهايي را که حوزه متصدی و مهتم به آن است، پوشش بدهد.»

                                                                                       « سخنرانی مقام معظم رهبری 15/7/1379»

معرفی واحد پژوهش کلیک بفرمایید:

 صفحه پژوهش

افتتاحیه دوره های تربیت محقق و پژوهشگر در حوزه خانواده

رای دهی:  / 10
ضعیفعالی 

ایت الله استاد سائلی حفظه الله تعالی در افتتاحیه دوره های تربیت محقق و پژوهشگر در حوزه خانواده باید پژوهش ها را مطابق با نیاز روز جامعه متمرکز کنیم

آیت الله استاد سائلی  حفظه الله تعالی در افتتاحیه دوره های تربیت محقق و پژوهشگر در حوزه خانواده در محل مجتمع فرهنگی اقامتی ولایت مشهد فرمودند:

باید در نقاطی که نیاز روز جامعه است پژوهش ها و تحقیقات خود را متمرکز کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید به گونه ای بر مباحث علمی جدید مسلط باشیم که به اندازه 200 صفحه رساله مطلب نو ارائه دهیم، گفت: به طور مثال مسائل و جنبه های مختلفی در حوزه زناشویی به وجود آمده است که به کار و تحقیق بیشتر نیاز است.

رئیس وموسس مدرسه علمیه رضویه در خصوص ارتباط مسائل پزشکی و فقهی نیز خاطر نشان کرد: نگارش رساله های جدید نیز نمی بایست براساس مسائل اثبات شده باشد بلکه به طور مثال در پزشکی قانونی مباحث دیات و غیره به بحث های جدیدتری ورود پیدا کرده و ما نیز باید در این موارد جدید وارد شویم.

 

وی عنوان کرد: باید در تحقیقات خود بر اساس ایمان وارد شویم و این مسئله را بدانیم که هیچ کس در زمینه علم تا کنون حرف آخر را نزده است؛ یعنی می بایست نسبت به این امر که می توان درتحقیق خود سخنی جدید بیان کرد، امیدوار بود.

استادسطوح عالی حوزه  در ادامه از ارتباط مهم والدین و فرزندان گفت و با اشاره به آیه 6 سوره تحریم اظهار داشت: براساس تفاسیر قرن های گذشته و ترجمه لفظی شان نزول این آیه تربیت خانواده توسط والدین است.

ایشان به تفسیر این آیه پرداخته و تصریح کردند: از ترجمه این آیه به صورت لفظی می توان این برداشت را داشت که والدین خود و فرزندان خود را باید از اسباب آتش حفظ کنند که نتیجه ی تربیت فرزندان توسط خانواده برداشت می شود.

درادامه با بیان این که برخلاف برداشت های گذشته بلکه براساس تحریر الوسیله امام خمینی(ره)، این آیه بر امر به معروف و نهی از منکر در محیط خانواده می پردازد، یادآور شدند: باید امر به معروف و نهی از منکر لفظی را ابتدا از خانواده شروع کرد تا بتوانیم در این عرصه موفق باشیم.

توضیحات طرح تربیت محقق وپژوهشگر در حوزه خانواده

 

طرح تربیت محقق و پژوهشگر میان رشته ای در حوزه خانواده به منظور جهت دهی و رشد پژوهش محور طلاب حوزه علمیه طراحی شده و در مرحله اجرا قرار دارد،  هدف اصلی این طرح، آشنایی طلاب پژوهشگر با دستاوردهای تجربی علوم اجتماعی برای بهره گیری بهتر در پژوهش های دینی است.

  این طرح با همکاری مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی در مدرسه علمیه رضویه مشهد به مدت 6 ماه آموزشی، برگزار می شود،  در راستای تحقق بخشیدن به بخشی از منویات مقام معظم رهبری مبنی بر سیاست های کلی خانواده، با برگزاری کارگاه های دانش افزایی و مهارت آموزی به صورت میان رشته ای، هدفمند و بلندمدت، این طرح در دو سطح عمومی و تخصصی برنامه ریزی شده است.طرح تربیت محقق و پژوهشگر در حوزه خانواده، شامل سه سطح سیاستگذاری، آموزش عمومی و تخصصی است که پزوهشگران با گذراندن هر مرحله تولیدات پژوهشی را ارائه خواهند داد.

 ایجاد بستر مناسب برای انجام فعالیت های تحقیقاتی به صورت گروهی و سازمان یافته یکی از اهداف این طرح درراستای تربیت و رشد استعدادها و برانگیختن خلاقیت و شکوفایی پژوهشی طلاب، انجام پژوهش های میان رشته‌ای برای حل معضلات اساسی کشور در حوزه خانواده، آشنایی با دستاوردهای علوم اجتماعی ویژه طلاب و دانش آموختگان و ارتقای سهم طلاب در گسترش مرزهای دانش، از دیگر اهداف برگزاری این طرح است.حمایت از ایده تا تولید محصول نهایی، امکان خادم یاری امام رضا(ع) برای پذیرفته شدگان، بهره برداری از آثار برگزیده، اعطاء مدرک مشترک از سوی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان و مرکز بانوان و خانواده آستان قدس رضوی، از مزایای شرکت در این دوره است.

برگزاری دوره های آموزشی پژوهشی، برگزاری کارگاه های مهارت افزایی، تعیین موضوعات پژوهشی به منظور انجام تحقیقات همزمان با آموزش علمی و مهارتی، انجام پروژه های پژوهشی زیر نظر اساتید راهنما، ارزیابی و نظارت بر تحقیقات توسط شورای پژوهش، گزینش طلاب مستعد و تشکیل گروه های پژوهشی از میان طلاب، از فعالیت های درنظر گرفته شده در این طرح است.

متقاضیان شرکت در طرح باید یکی از موارد فرمان رهبری را به عنوان موضوع خود انتخاب کرده و منظومه فکری مقام معظم رهبری در حوزه آن موضوع را استخراج و ترسیم کنند.

پس از بررسی فرم های سیاست گذاری رهبری، افراد منتخب به عنوان اعضا طرح در دوره های عمومی با موضوعات تفکر سیستمی در طراحی مسئله پژوهشی، اصول تفکر نقادانه، مفاهیم پایه جامعه شناسی برای پژوهش در حوزه خانواده، کارگاه تبدیل موضوع به عنوان دقیق پژوهش، آموزش نگارش بیان مسئله، اهداف و سوالات تحقیق، آشنایی با رویکردهای علوم نقلی، جامعه شناسی و روانشناسی به حوزه خانواده، روش تحقیق مروری و میدانی ژرفانگر، شرکت می کنند.

محققان در مرحله تخصصی با توجه به عنوان پژوهشی در گروه های تخصصی جامعه شناسی و روانشناسی تقسیم شده و به صورت عملی به فرایند تولید محصول می پردازند.

گفتنی است، این طرح از پنج مهرماه 96 در مدرسه علمیه رضویه مشهد آغاز و تا زمستان 96 ادامه خواهد یافت.

 

 • نشست فعالان قرآنی

  اولین نشست فعالان قرآنی

 • در محضر عالم آل محمد صلی الله علیه وآله

  بیانات استاد محترم جناب آقای دکتر نخاولی(جایگاه والای حضرت رضا علیه السلام و نقش تأثیر گذار ایشان در حفظ اسلام حقیقی از هجوم شبهات )

 • همایش حریم عفاف 1

  آیت الله العظمی علم الهدی حفظه الله

 • همایش حریم عفاف 2

  سخنرانی اساتید بزرگوار حجت الاسلام والمسلمين يعقوبيان ,حجت الاسلام والمسلمين خامه گر , حجت الاسلام والمسلمين معرفت ,بیش از 250 نفر از طلاب و اساتید حوزه های علمیه خواهران و جمعی از دانشجویان

 • همایش حریم عفاف 1

  خانم دکترنیلچی زاده وسرکارخانم زلفی زاده استادحوزه

 • همایش حریم عفاف 2

  تقدير و تشكر از برترين هاي آموزشي و پژوهشي مدرسه و اهداء جوایز به مقالات برتر شرکت کننده در همایش

 • همايش حريم عفاف 2

  اختتامیه همايش حريم عفاف با مداحي ذاكر اهل بيت حاج آقاي پيرزاد