ربیع الاول

زیارت امیرالمومنین علیه السلام در روز میلاد پیغمبرصلی الله علیه وآله

رای دهی:  / 8

دوّمين زيارت از زيارت مخصوصه حضرت امير مؤمنان عليه السّلام زيارت روز ولادت رسول خدا صلى اللّه عليه و آله است.شيخ‏ مفيد و شهيد و سيّد ابن طاووس رحمه اللّه روايت كرده‏اند كه حضرت صادق عليه السّلام امير مؤمنان عليه السّلام را در هفدهم ربيع الاول زيارت‏ كرد به اين زيارت،و آن را به ثقه جليل القدر محمّد بن مسلم ثقفى رضى اللّه عنه تعليم داد،و به او فرمود:چون به مشهد امير مؤمنان عليه السّلام‏ بيايى،غسل زيارت كن،و پاكيزه‏ترين جامه‏ هاى خود را بپوش،و خويش را به بوى خوش معطّر كن،و به آرامى و وقار برو،چون به«باب السّلام»يعنى درگاه حرم مطهّر رسيدى،رو به قبله بايست و سى مرتبه اللّه اكبر بگو و پس از آن بخوان

السَّلامُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَى خِيَرَةِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَى الْبَشِيرِ النَّذِيرِ السِّرَاجِ الْمُنِيرِ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ السَّلامُ عَلَى الطُّهْرِ الطَّاهِرِ السَّلامُ عَلَى الْعَلَمِ الزَّاهِرِ السَّلامُ عَلَى الْمَنْصُورِ الْمُؤَيَّدِ السَّلامُ عَلَى أَبِي الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ السَّلامُ عَلَى أَنْبِيَاءِ اللَّهِ الْمُرْسَلِينَ وَ عِبَادِ اللَّهِ الصَّالِحِينَ السَّلامُ عَلَى مَلائِكَةِ اللَّهِ الْحَافِّينَ بِهَذَا الْحَرَمِ وَ بِهَذَا الضَّرِيحِ اللائِذِينَ بِهِ.

سلام بر رسول خدا،سلام بر برگزيده خدا،سلام بر مژده

ادامه مطلب: زیارت امیرالمومنین علیه السلام در روز میلاد پیغمبرصلی الله علیه وآله

اعمال وتقویم ماه ربیع الاول

رای دهی:  / 7

ماه ربیع الاول بهار ماه ها است. با حلول این ماه ، ماه پر از حزن و اندوه صفر که ماه مصیبت های بزرگ اهل بیت رسول خدا (ص) بود به پایان رسیده است. اوج مصیبت ماه صفر در دهه سوم آن است. با اربعین شروع می شود و به ایام رحلت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) و شهادت سبط اکبرش، حضرت امام حسن مجتبی (ع) و غروب خورشید طوس، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) ختم می شود. و از طرف دیگر در این ماه میلاد رسول خدا (ص) که رحمة للعالمین است، واقع شده است و می‌توان ادعا کرد از اول آفرینش زمین رحمتی مانند آن بر زمین فرود نیامده است؛ زیرا برتری این رحمت بر سایر رحمت های الهی مانند برتری رسول خدا بر سایر مخلوقات است(1)

شب اول این ماه

این شب به نام «لیلة المبیت» مزیّن است، در این شب یک حادثه مهمّ تاریخى واقع شد و آن این که در سال سیزدهم بعثت، رسول خدا(صلى الله علیه وآله) از مکّه به قصد هجرت به سوى مدینه، از شهر خارج شد و در «غار ثور» پنهان گردید و امیر مؤمنان على(علیه السلام) براى اغفال دشمنان، فداکارانه در بستر رسول خدا(صلى الله علیه وآله) خوابید و مشرکان قریش

ادامه مطلب: اعمال وتقویم ماه ربیع الاول

اصل واقعه بشارت به آمدن ماه ربیع چیست؟

رای دهی:  / 17

 روایت در شأن یکی از بهترین صحابه‌ی پیامبر بزرگوار اسلام صلوات الله علیه و آله است که به دلیل رواج آن باور غلط، محور حدیث، به کلی فراموش شده است.

این حدیث در باب «معنى قول النبي ص من بشرني بخروج آذار فله الجنة» از کتاب معانی الاخبار (النص / 204) و همچنین کتاب علل الشرایع مرحوم شیخ صدوق (ج 1 / ص 175) و در روضة المتقین فی شرح من لا یحضره الفقیه اثر مرحوم محمد تقی مجلسی (ج 13 / ص 3) و با سلسله‌ی سند ذیل بیان شده:

ادامه مطلب: اصل واقعه بشارت به آمدن ماه ربیع چیست؟

عیدالزهرا، آغاز امامت حضرت مهدی (عج) است

رای دهی:  / 19

عیدالزهرا، آغاز امامت حضرت مهدی (عج) است

روز نهم ربیع‌الاول نزد شیعیان جایگاه خاصی دارد، چرا که این روز را یکی از اعیاد مهم تلقی کرده و به خاطر سالروز آغاز امامت امام زمان(عج) به شادی می‌پردازند.

البته گهگاهی دیده می‌شود که بعضی از افراد جاهلانه یا عامدانه بیان می‌کنند که در چنین روزی خلیفه دوم کشته شده و داستان‌سرایی‌های بسیاری هم در زمینه دارند؛ افسانه‌هایی که بیشتر توسط دشمنان اسلام و برای دامن زدن به اختلافات مذهبی میان شیعه و سنی ساخته می‌شود.

عالمان دینی بر خرافه‌بودن این موضوع تأکید دارند و آن را موجب دامن زدن به اختلافات مسلمانان می‌دانند.


 

مقام معظم رهبری : «این جور نباشد که کسى از یک گوشه‌اى خیال کند، دارد از شیعه دفاع می‌کند و تصور کند دفاع از شیعه به این است که بتواند آتش دشمنى ضد شیعه و غیر شیعه را برانگیزد، این دفاع از شیعه نیست؛ این دفاع از ولایت نیست،

ادامه مطلب: عیدالزهرا، آغاز امامت حضرت مهدی (عج) است